Wagnerova skupina ztrácí dech a rozpadá se

Přidat na Seznam.cz

Podle informací webu The Daily Beast se ruská stínová armáda – Wagnerova skupina, blíží k zhroucení. Podle ruské nevládní organizace se pohřešují nebo zemřely desítky tisíc bojovníků, kteří byli shromážděni, aby bojovali na Ukrajině za soukromý žoldnéřský bojový sbor.

Zatímco Wagnerovci v posledních měsících naverbovali přibližně 50 000 bojovníků, a to i z věznic, na frontě za tuto skupinu bojuje už jen 10 000 bojovníků, uvedla podle listu The Moscow Times Olga Romanova, šéfka organizace Russia Behind Bars (Rusko za mřížemi).

Wagnerova skupina se hroutí, členové jsou zabití nebo dezertovali

„Podle našich údajů bylo do konce prosince naverbováno 42-43 tisíc vězňů. Nyní jich je s největší pravděpodobností již přes 50 tisíc,“ uvedla Romanova. „Z nich 10 000 bojuje na frontě, protože všichni ostatní jsou buď zabiti… nebo nezvěstní, nebo dezertovali, nebo se vzdali.“

Uvedená statistika je jen nejnovějším důkazem toho, že se Wagnerovci na Ukrajině rozpadají, i když se Rusko téměř rok po invazi na Ukrajinu snaží zajistit si vítězství na bojišti.

Bojovníci Wagnerovy skupiny se v posledních týdnech účastnili těžkých bojů v Soledaru. Wagnerovci jsou také do značné míry zodpovědni za zisky dosažené v nedalekém Bachmutu, ale za cenu velkých ztrát, vzhledem k tomu, že mnozí z rekrutů měli minimální výcvik.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nedávném projevu také naznačil dramatické ztráty, které Rusové utrpěli v Soledaru. „Oblast u Soledaru je pokryta mrtvolami útočníků,“ řekl Zelenskyj. „Takto vypadá šílenství.“ Americké ministerstvo obrany rovněž vyhodnotilo, že ruské síly i Wagnerovci utrpěly obrovské ztráty.

Elitní bojová skupina až na druhé koleji

Existují náznaky, že některé z těchto ztrát mohou být dezerce. Začátkem tohoto měsíce byl jeden z bývalých členů Wagnerovi skupiny, Andrej Medveděv, chycen na útěku v Norsku. Medveděv, který byl zatčen, je podle BBC považován za prvního člena Wagnerovců, který zběhl na Západ.

Zpráva o rozpadu Wagnerovy skupiny přichází v době, kdy má tato žoldácká skupina problémy i s Kremlem. Podle hodnocení Rady pro národní bezpečnost Bílého domu se ruský prezident Vladimir Putin, jehož armáda na Ukrajině ochabuje kvůli selhání logistiky a velení a řízení, již delší dobu opírá o bojovou sílu Wagnerovců ve snaze vynahradit neúspěchy ruských ozbrojených sil na Ukrajině. Putin a vůdce Wagnerovců Jevgenij Prigožin se však v posledních dnech dostali do sporu, píše deník The Daily Beast.

Putin se v posledních týdnech snaží přenést hlavní slovo v ruských bojích zpět na armádu. Prezident začátkem tohoto měsíce změnil velení ruských ozbrojených sil a povýšil generála Valerije Gerasimova, čímž se zjevně pokusil vnést do ruské vojenské strategie nový impuls. Podle Institutu pro studium války pravděpodobně odsunul Wagnerovce na vedlejší kolej.

Zdroj: The Daily Beast, BBC, The Moscow Times, Institut pro studium války