Vztahy Číny a Ruska se zhoršují. V Pekingu roste nedůvěra vůči Putinovi. „Putin je blázen,“ řekl čínský představitel novinářům

Přidat na Seznam.cz

Čínští představitelé označili Vladimira Putina za blázna a prohlásili, že Peking je toho názoru, že Rusko ve válce na Ukrajině neuspěje a z konfliktu vyjde jako menší mocnost, informuje deník DailyMail.

V Pekingu údajně panuje nedůvěra vůči Putinovi. Pramení z toho, že Moskva neinformovala Čínu o tom, že zahájí plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Dozvěděli se to až se zbytkem světa, když ruské síly vpadly na území svého menšího souseda.

Několik těchto čínských představitelů pak varovalo Peking, že nesmí následovat Rusko a slepě podporovat válku na Ukrajině. Bojí se, že když Rusko válku prohraje a ekonomicky je to oslabí, tak by se něco takového mohlo stát i Číně. „Putin je blázen,“ řekl jeden z čínských úředníků listu Financial Times. „O invazi rozhodla velmi malá skupina lidí. Čína by neměla jednoduše následovat Rusko.“

Zlostné komentáře čínských představitelů, z nichž někteří obviňují Putina z šílenství, znamenají významný zlom v údajně přátelských vztazích mezi Ruskem a Čínou. Pouhý měsíc poté, co obě země slíbily prohloubit své vztahy.

Nyní se zdá, že se prezident Si Ťin-pching prostřednictvím svých představitelů snaží od Putina a jeho války distancovat, protože čínský vůdce se nyní zaměřuje na zlepšení diplomatických vztahů se Západem.

Opatrné nabádání

Od té doby, co Rusko před téměř 11 měsíci napadlo Ukrajinu, se čínský prezident zdržoval veřejné kritiky Putina za tuto invazi. V listopadu však vyslovil přímé varování ruskému prezidentovi, aby na Ukrajině nepoužíval jaderné zbraně. To byla dosud jeho největší výtka.

Jeden z úředníků novinám řekl, že Putin čínskému prezidentovi pouze sdělil, že Rusko nevylučuje přijetí všech možných opatření, pokud separatisté na východě Ukrajiny zaútočí na ruské území a způsobí humanitární katastrofu.

To naznačuje, že napětí mezi Čínou a Ruskem již nějakou dobu narůstá, aspoň za oponou, za kterou široká veřejnost nevidí.

Zdroje: DailyMail, Financial Times