Významná ruská novinářka byla těžce zbita v Čečensku a byla jí oholena hlava. Jejího kolegu pobodali

Přidat na Seznam.cz

Reportéři bez hranic (RSF) jsou zděšeni násilným útokem na reportérku Novaja Gazeta Elenu Milašinovou, která byla těžce zbita krátce poté, co ráno 4. července dorazila do Čečenska, aby informovala o soudním procesu.

Radio Free Europe uvádí, že oceňovaná ruská investigativní novinářka z listu Novaja Gazeta byla během cesty do Čečenska těžce zbita ozbrojenými muži.

„Milašinová má zlomené prsty a chvílemi ztrácela vědomí. Po celém těle má modřiny,“ píše Svobodná Evropa a odkazuje tak na vyjádření organizace Team Against Torture (Tým proti mučení).

Po internetu se šíří šokující fotografie, která ukazuje Elenu Milashinu jejíž obličej je celý dozelena zbarven dezinfekcí, s oholenou hlavou a obvázanými prsty, píší Reportéři bez hranic. Při útoku, který zabránil laureátce RSF (Reporters Without Borders) za odvahu v roce 2020 zúčastnit se soudního procesu, jí bylo zlomeno několik prstů a utrpěla poranění hlavy a pohmožděniny na těle. Spolu s právníkem, který ji doprovázel, Aleksandrem Nemovem, který byl při útoku také pobodán, byla převezena do nemocnice v Beslanu v sousední republice Severní Osetie.

„Byl to klasický únos… Zablokovali našeho řidiče, vyhodili ho z auta, nastoupili, sklonili nám hlavy, svázali mi ruce, donutili mě kleknout a dali mi k hlavě pistoli,“ popsala Milašinová čečenskému úředníkovi pro lidská práva, když ležela v nemocnici krátce po útoku. „Byli jste varováni – odejděte odtud a nic nepište,“ křičel jeden z útočníků na Milašinovou a Nemova.

Milašinová a Nemov odcestovali do Čečenska, aby se zúčastnili vynesení rozsudku nad Zaremou Musajevovou, uvězněnou matkou tří otevřených čečenských opozičních aktivistů, Ibragima, Abubakara a Baisangura Jangulbajeva, kteří ze země uprchli kvůli obtěžování z Čečenska, píše Svobodná Evropa.

Zdroje: Reportéři bez hranic (RSF), Svobodná Evropa