Vývoz ruské motorové nafty klesl kvůli útokům na rafinérie o 25 %

Přidat na Seznam.cz

Analytická společnost Kpler tvrdí, že deset dní před 13. dubnem průměrné ruské exporty nafty dosáhly 0,74 milionu barelů denně, což představuje pokles o 25 % ve srovnání s průměrnou denní úrovní v letech 2019-2023, píše server BNN Bloomberg.

Podle agentury Bloomberg ruské exporty nafty klesají již několik týdnů poté, co byly ruské ropné rafinérie cílem útoků bezpilotních letadel, píše deník Ukrainska Pravda.

Obchodníci pečlivě sledují vývoj v ruských dodávkách paliva. Vzhledem k nedávnému poklesu míry zpracování ropy v ruských rafinériích na nejnižší úroveň za posledních 11 měsíců existuje šance, že bude třeba přesměrovat surovou ropu, kterou ruské závody nedokážou zpracovat, na exportní trh.

I když současně vzrostly toky ropy, existují praktická omezení pro další zvýšení těchto dodávek.

Poslední útok bezpilotního letadla na ruskou ropnou rafinérii se odehrál 2. dubna, ale trvalo nějakou dobu, než se jakékoliv poruchy v rafinériích promítnou do exportních toků.

Rusko dokázalo rychle opravit některé klíčové ropné rafinérie, které byly cílem útoků ukrajinských dronů. Kapacita ruských rafinérií, které byly kvůli útoku nečinné, klesla na asi 10 % z téměř 14 % z konce března.

Zdroj: BNN Bloomberg, Ukrainska Pravda