Vysoce postavený důstojník ruské rozvědky přeběhl k Ukrajině. Chce podnikat mise na území Ruska

Přidat na Seznam.cz

Rodák z Jakutska Vladyslav Ammosov strávil více než 15 let budováním kariéry v ruských ozbrojených silách a speciálních službách. Nyní však přeběhl k Ukrajině a je připraven bránit Ukrajinu na frontě, uvedl v rozhovoru pro Rádio svobodná Ukrajina.

Prohlásil, že v současné době má téměř hotové sestavení speciální dobrovolnické vojenské jednotky, kterou pojmenoval Sibiřský prapor. Zvažoval také, že skupinu sestavenou ze zástupců různých etnických skupin, které žijí na ruském území, ale nesouhlasí s politikou Kremlu, pojmenuje jako Neruský prapor. Uvedl to v rozhovoru, o kterém informoval také ukrajinský server Kanál 24.

V rozhovoru uvedl, že je připraven v rámci sabotážní a zpravodajské činnosti odjet na území Ruska a ničit tam ty, které označil za nepřátele. „Tak říkáme těm, kteří podporují Putinovu vládu,“ prohlásil dobrovolník.

Cenný spojenec

Ammosov je bývalý důstojník Hlavního ředitelství Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, což je hlavní zpravodajské ředitelství. Prošel rusko-čečenskou válkou a netají se tím, že kdysi býval imperialistou. Pod ruským praporem se prý učil, jak ničit celé země.

Ujišťuje však své nové ukrajinské spojence, že ze služby odešel ještě před obsazením Krymu Ruskem a léta žil v jedné zemi Evropské unie. Po svém přestupu k Ukrajině prošel všemi prověrkami ukrajinských orgánů, ujišťuje Ammosov každého, kdo by o jeho loajalitě vůči Ukrajině mohl pochybovat.

Zdroje: Rádio svobodná Ukrajina, Kanál 24, Twitter