Vyšetřovací komise: Trump je nezpůsobilý pro jakoukoliv funkci

Přidat na Seznam.cz

USA Chování bývalého prezidenta Trumpa během nepokojů v americkém Kapitolu označila vyšetřovací komise za naprosté morální selhání a jasné zanedbání povinností, podle níž je bývalý prezident nezpůsobilý pro jakoukoli funkci.

Výbor vyšetřující nepokoje v Kapitolu USA z 6. ledna roku 2021 doporučuje obvinit bývalého prezidenta Donalda Trumpa z trestného činu, informuje deník SkyNews.

Trump může být stíhán

Jedná se zatím o doporučení, o případném trestním stíhání rozhoduje americké ministerstvo spravedlnosti. Bývalý prezident USA by mohl být obviněn za spiknutí, maření úředního postupu a podněcování nebo napomáhání vzpouře.

Předseda výboru, demokrat Bennie Thompson rovněž kritizoval Trumpa za „zlomení“ důvěry v demokratický systém: „Pokud máme přežít jako národ zákonů a demokracie, tohle se už nikdy nesmí opakovat.“
Místopředsedkyně výboru, republikánka Liz Cheney popsala chování Trumpa v den nepokojů: „Kromě toho, že to bylo protiprávní…, šlo o naprosté morální selhání a jasné zanedbání povinností. Žádný člověk, který by se takto zachoval v daném okamžiku, už nikdy nemůže zastávat žádnou vedoucí funkci v našem národě. Je nezpůsobilý pro jakoukoli funkci.“

Na obranu ve svém prohlášení Donald Trump uvedl, že zůstal nepochopen a dodal: „Co mě nezabije, to mě posílí“, píše deník SkyNews.

Pokud by ministerstvo spravedlnosti s obviněním souhlasilo, bylo by to poprvé, co by bývalý prezident čelil federálnímu obvinění.

Trump podporuje extremisty

Jak uvádí web People, Trump se důsledně hlásí k extremismu, kterými se vyznačují účastníci nepokojů v Kapitolu. Trump totiž po prezidentských volbách odmítl uznat Bidena jako právoplatného vítěze voleb a pobízel své příznivce k rozvratu. Celý incident skončil smrtí pěti lidí, mnoho dalších bylo zraněno, jak uvádí New York Times.

Od svého odchodu z funkce v roce 2021 Trump nadále vyjadřuje solidaritu s výtržníky, kteří tehdy vtrhli do Kapitolu a ještě tento měsíc natočil video, v němž uvedl, že s nimi bylo zacházeno „velmi, velmi nespravedlivě“. Oznámení o trestním stíhání přichází uprostřed několika dalších vyšetřování Trumpa, včetně toho, které se týká nakládání s utajovanými dokumenty po jeho odchodu z funkce.

Zdroj: SkyNews, People, New York Times