Výrobce viagry zastavil dodávky modrých pilulek do Ruska

Přidat na Seznam.cz

Americký výrobce viagry Viatris loni informoval Kreml, že kvůli invazi na Ukrajině zastaví prodej léků na erektilní dysfunkci v Rusku, uvádí deník Washington Post. Ve středu bylo Rusko oficiálně odříznuto od dodávek. Ruské společnosti teď tápají ve tmě ve snaze nahradit zázračnou pilulku.

Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo státní tiskové agentuře TASS, že lék sildenafil, který se používá při výrobě Viagry, se v současné době v Rusku nevyrábí. Prý se ale připravují alternativy a údajně už byly zaregistrovány desítky nových společností, které mají technologické schopnosti k tomu, aby vytvořily náhradu viagry.

„Lék s obchodním názvem Viagra odpovídá mezinárodnímu nechráněnému názvu sildenafil a nevyrábí se na území Ruska. V roce 2022 společnost Viatris informovala o pozastavení dodávek,“ uvádí TASS.

Společnost Viatris původně zastavila klinické zkoušky v Rusku poté, co Kreml v únoru 2022 zahájil invazi na Ukrajinu, uvádí Washington Post. Toto rozhodnutí však tehdy nezabránilo společnosti, aby viagru do Ruska dovážela a dodávala pilulky ruským pacientům.

Ukrajina a Rusko tvořily na začátku roku 2022 méně než 1 % příjmů společnosti, uvedla společnost ve čtvrtletní zprávě z května 2022. Rusko ale potřebuje Viatris, ne naopak. Středeční rozhodnutí vyvolalo u ruských společností snahu vyrobit ruskou verzi viagry, což je trend, který se projevil i u jiných léků, které již nejsou v Rusku dostupné.

Zdroje: Washington Post, TASS