Výpadek proudu v Záporožské jaderné elektrárně ohrozil bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě

Přidat na Seznam.cz

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna byla během nočního výpadku proudu nucena spoléhat na dieselové generátory, což ohrozilo bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě, píše The Kyiv Independent.

Elektrárna, která se nachází na východním břehu řeky Dněpr v Ruskem okupované Záporožské oblasti, byla nucena spoléhat na dieselové generátory poté, co bylo přerušeno záložní vedení 330 kV a hlavní vedení 750 kV, informovala 2. prosince ukrajinská státní společnost Energoatom.

Společnost Energoatom neuvedla přesný důvod, proč k výpadku došlo, ale uvedla, že elektrárna byla odpojena od hlavního vedení během leteckého poplachu.

Podle Energoatomu se „automaticky zapnulo všech 20 dieselových generátorů, z nichž osm bylo později ponecháno v provozu“.

„Největší bezpečnostní hrozba byla ve čtvrtém bloku. Rusové ho používali v rozporu s podmínkami vyplývajícími z licence na provozování jaderné elektrárny, vydané ukrajinským dozorem a udržovali ho ve stavu horké odstávky. Vypnutí hlavních cirkulačních čerpadel, která chladí aktivní zónu reaktoru, vede k přechodu reaktorového zařízení do režimu přirozené cirkulace. Tento režim je pro reaktorový blok náročný. Jeho trvání je omezeno konstrukčně a může vést k selhání hlavního zařízení bloku. Blok je vždy třeba urychleně převést do studeného stavu,“ píše deník Ukrajinska Pravda.

Ruské síly okupují Záporožskou elektrárnu od března 2022. Po celou dobu invaze byla elektrárna opakovaně odpojena od ukrajinské energetické sítě kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu země.

Mezinárodní úřad pro atomovou energii má od září 2022 v jaderné elektrárně střídavě své zaměstnance, kteří situaci monitorují.

Zdroj: The Kyiv Independent, Ukrajinska Pravda