Vykrádače ostravských bytů doběhla trestní minulost

Přidat na Seznam.cz

Pachatel vyhledával především přízemní byty panelových domů, které měly otevřené okno na ventilaci. Ani okna vybavená sítěmi proti hmyzu mu v trestné činnosti nebránila. Činy konal převážně v pracovní době. Když se tedy majitelé bytů vraceli z práce domů, čekalo je nemilé překvapení. Lupič bral vše, co mělo hodnotu, a co se dalo případně zpeněžit. Šperky, notebooky, peníze, boty, oblečení, ale také mobilní telefony a herní konzole.

U výslechu následně uvedl, že před samotným vloupáním zvonil na zvonky, aby se přesvědčil, že nikdo není doma. Když mu nikdo neotevřel, přes okno otevřené na ventilaci vlezl do bytu. Odcizené věci prý prodal do zastaváren, nebo náhodným lidem.

Napříč celým městem přijali ostravští strážníci od konce března do poloviny dubna hned několik oznámení, které měli něco společného.

Kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor začali na těchto případech intenzivně pracovat. Kvůli společným znakům vloupání se tak soustředili na osoby, které se v minulosti páchali trestnou činnost podobným způsobem.

Kriminalisté nevynechali ani pátrání po odcizených věcech nešťastných obyvatel. Prošli tak i několik zastaváren. Díky tomu kriminalisté vypátrali jim dobře známého recidivistu, který byl za stejné činy poslán do vězení a letos v březnu byl propuštěn. Recidivistou byl 32letý muž z Ostravy. Policistům se podařilo vypátrat i část odcizených věcí, jako třeba zlaté špetky, herní konzoly anebo mobilní telefon.

Díky odhalení ostravské policie byl 32letý muž obviněn z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a legalizace výnosu z trestné činnosti.

Obviněný se přiznal k celkem pěti vloupání do bytů. Celková škoda byla vyčíslena na více než 200 000 korun. V rejstříku trestu má už devět záznamů. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení.

,,I když tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak v případě odchodů z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů“, radí policie České republiky.

Zdroj: Policie České republiky