Vyhrotí se boj o moc v Rusku? Podle bývalého ruského zpravodajského důstojníka Igora Girkina, Prigožin představuje hrozbu pro Kreml

Přidat na Seznam.cz

Podle bývalého ruského zpravodajského důstojníka Igora Girkina (52) se v Rusku schyluje k násilným střetům o moc v Kremlu. „Nepokoje začaly,“ prohlásil Girkin v novém videu. Bývalý zpravodajský pracovník již vidí probíhající pokus o státní převrat – a za pučistu označil ruského vojenského velitele.

Girkin pracoval pro ruskou vnitřní zpravodajskou službu FSB. V roce 2014 se proslavil jako vůdce tzv. separatistů na Ukrajině. Pomáhal jménem Moskvy vyvolat válku na východě Ukrajiny a proslavil se jako ruský ultranacionalista, dokud neupadl v nemilost části kremelského režimu, píše deník Bild.

Nyní Girkin na Telegramu varuje před vzestupem šéfa žoldnéřů Jevgenije Prigožina (62) a obviňuje šéfa Wagnerovců z vedení pokusu o státní převrat!

„Neslyšel jsem, že by Prigožin přísahal, že nebudou bojovat proti ruské armádě,“ řekl Girkin. Je to podle něj „čistě žoldnéřská síla“. Jinými slovy, armáda, která je zavázána pouze svým sponzorům a nebojuje za vlast a armáda, která by mohla jít do pole i proti vojskům ruské vlády, kdyby k tomu dostala rozkaz.

Girkin také vznesl otázku, proč Kreml nedělá nic, aby Prigožinovy stále nové tirády zastavil. Vždyť šéf žoldnéřů pravidelně brojí proti vedení ruské armády, uráží ministra obrany Sergeje Šojgu (67) a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova (67). Beztrestně!

„Kde je reakce našich ozbrojených sil, našeho státu na urážky celé ruské armády?“ ptá se Girkin. Svými výroky podle něj Prigožin udělal krok k otevřené vzpouře. „Když elity říkají, že nedodržují zákony, a vyzývají k rekonstrukci elit, pak začíná povstání,“ říká bývalý agent FSB.

Pro Girkina je to jasné: „Prigožin de facto otevřeně vyhlásil válku části armády a státu …“. S až 80 000 bojovníky pod svým velením představuje značnou hrozbu. Prigožin je „součástí vládnoucí mafie“, která se chystá zakročit proti dalším částem elity.

Girkin: Nebezpečí „státního převratu“ je vysoké
„Z toho usuzuji, že nepokoje již začaly.“ Již „do konce léta“ by se politická situace v Rusku mohla změnit tak dramaticky, „že bude k nepoznání“. Boj o moc by se mohl vyvinout „rychle a radikálně“.

„Byl vyhlášen pokus o státní převrat,“ říká Girkin o Prigožinově jednání. Zatím je to jen „mediální, zatím…“, říká Rus.

Girkin se domnívá, že je možné, že Prigožin brzy využije svou armádu žoldáků, aby se mediální pokus o převrat změnil ve skutečný. Wágnerovy jednotky jsou v současné době stahovány z Bachmutu a převáděny na vojenské základny. „Tyto základny nejsou přímo za frontou, ale po celé evropské části Ruska,“ říká Girkin.

Jeho chmurná prognóza: „Nebezpečí, že v nadcházejícím období dojde k převratu, existuje.“ To by znamenalo: pokus o puč proti Putinovi.

Zdroj: Bild, Telegramu