Výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16 začne tento měsíc, říká Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

Výcvik ukrajinských ozbrojených sil na americké stíhačky F-16 začne v srpnu. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj to řekl 2. srpna v Zakarpatské oblasti na setkání s ukrajinskými diplomaty. Záznam zveřejnil na Telegramu.

Zelenskyj označil předání západních bojových letounů obranným silám za obtížný a důležitý úkol pro představitele Ukrajiny na mezinárodní frontě, informuje ukrajinský deník Gordon.

„Tento měsíc zahájíme výcvik našich pilotů. Nyní musíme stoprocentně spolupracovat se zeměmi, které tyto letouny mají. Po výcviku nám je budou moci předat. A to je silný, náročný úkol: předání a bojové použití F-16 našimi piloty by mělo proběhnout co nejdříve,“ řekl ukrajinský prezident.

CNN dnes uvedla, že americká administrativa dosud neobdržela od svých evropských partnerů konečný plán výcviku ukrajinských pilotů na letounech F-16, a proto nemůže potvrdit předání potřebného vybavení. USA musí schválit převod simulátorů, výcvikových příruček a dalších materiálů pro výcvik pilotů, ale administrativa dosud neobdržela konečný plán výcviku, což znamená, že USA nemají co podepsat, uvedly zdroje televizní stanice.

Pentagon ze své strany informoval, že USA stále zvažují vyslání amerických pilotů k výcviku Ukrajinců, ale bez konečného plánu nelze takové rozhodnutí učinit. Zatím také není známo, které země poskytnou letadla pro výcvik. K předání letounu k použití na Ukrajině je nutné samostatné povolení USA.

Zdroj: Telegram, Gordon, CNN