Vůdce čečenské opozice v neděli oznámil smrt Ramzana Kadyrova. Podle jiného zdroje podstoupil čečenský vůdce operaci ledviny a je v Moskvě

Přidat na Seznam.cz

Vůdce čečenské opozice Abubakar Jangulbajev v neděli oznámil smrt vůdce Čečenců, Putinova přívržence a jednoho z nejmocnějších mužů v Rusku, Ramzana Kadyrova. K tomu se vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitry Peskov, informuje ukrajinská agentura Unian.

„Kreml neposkytuje informace o zdravotním stavu Ramzana Kadyrova. Není to záležitost prezidentovy administrativy,“ řekl Peskov a nepotvrdil, ale ani nevyvrátil fámy o zdravotním stavu čečenského lídra.

Podle ukrajinského listu Obozrevatel Kadyrov podstoupil transplantaci ledviny. Údajně se nachází v moskevském zdravotnickém středisku a plánuje se opakovaná transplantace, informuje zpravodajské médium NEXTA.

K celé situaci se vyjádřil i poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. „V poslední době se objevilo mnoho zpráv a zvěstí o tom, že je Kadyrov v kritickém stavu. Přestože nebyly oficiálně potvrzeny informace o jeho zdravotním stavu, je důležité si v případě jeho smrti uvědomit několik věcí,“ napsal na svém Twitteru a odhalil několik možností, jak by se politické prostředí v Rusku mohlo vyvíjet v případě, že by Kadyrov zemřel, nebo byl například v kómatu.

„Historie zná případy, kdy jsou politici udržováni v kómatu měsíce nebo dokonce roky, zejména když je třeba vyřešit finanční otázky. To by mohlo platit i nyní v tomto případě,“ napsal Geraščenko.

Bez jeho klanu to nejde

Dále také napsal, že Putin mnohokrát naznačil, že Kadyrovův klan nevidí náhradu. Je prý pravděpodobné, že bude navržen nějaký model, kdy bude Kadyrovův syn prohlášen za nástupce, po jeho boku ale bude regent (dohled) z Kadyrovova klanu. Podle Geraščenka by tento model mohl být pro Čečensko i Kreml velice nestabilní.

Čečenský Pablo Escobar

Vlivným mužům v Rusku prý podle Geraščenka nejde o Čečensko, ale o finanční záležitosti, které Kadyrov spravoval. Jednalo se o legální i nelegální podnikání, například drogy, které vydělávaly miliardy v hotovosti a představovaly důležitý zdroj financování pro ruskou vojenskou mašinerii.

Díky tomu si Kadyrov mohl dovolit soukromou elitní ochranku a mnoho dalších věcí. Rusko se může ocitnout uprostřed přerozdělování těchto finančních toků. Bezpečnostní složky by se mohly pokusit tyto toky přesměrovat k sobě a vměšovat se do situace. Mezi mnohými ruskými frakcemi by mohlo dojít k válce o toto bohatství.

Soukromá armáda

Podle Geraščenka Kadyrov disponuje soukromou armádou a Kreml neví, co s touto armádou dělat. Existují prý dvě možnosti: nechat vše při starém, nebo ji okamžitě zničit. Zatím se neví, co bude prioritou – zda se Rusové natolik bojí destabilizace, že by se uchýlili k radikálním krokům, které by měly neblahé následky pro samotné Čečensko.

Spojovací článek mezi ruskými muslimy a invazí

Kadyrov hrál roli hlavního ochránce muslimů a měl odpovídající neformální vztahy na Blízkém východě. Podle Geraščenka není jasné, kdo by tuto pro Rusy důležitou roli mohl převzít. A bez takového spojovacího článku mezi muslimským světem a Ruskem by mohlo dojít například k menší vojenské pomoci ze strany Íránu.

Zdroje: Abubakar Jangulbajev, Unian, NEXTA, Anton Geraščenko