Vstup Ukrajiny a Moldavska do EU: 27 zemí potvrdilo zahájení jednání

Přidat na Seznam.cz

27 zemí Evropské unie potvrdilo, že v úterý 25. června zahájí přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem, oznámilo belgické předsednictví Rady EU v pátek 21. června na síti X.

Ministři financí EU, kteří se v pátek sešli v Lucemburku, přijali rámec pro jednání s těmito dvěma kandidátskými zeměmi a potvrdili tak principiální dohodu, které minulý týden dosáhli jejich velvyslanci v Bruselu. Podle téhož zdroje tato dohoda otevírá cestu k formálnímu zahájení jednání v úterý v Lucemburku. Podle diplomatického zdroje zahájí EU-27 v úterý odpoledne jednání nejprve s Ukrajinou a poté s Moldavskem, píše deník Tribune de Genève.

Splněné podmínky dle Komise

Hlavy států a předsedové vlád Evropské unie otevřeli cestu k přístupovým jednáním s Ukrajinou a Moldavskem, dvěma bývalými sovětskými republikami, v polovině prosince 2023.

Do té doby však Maďarsko formální zahájení jednání s Ukrajinou brzdilo, protože usoudilo, že podmínky nebyly splněny. Dne 7. června Evropská komise dospěla k názoru, že Ukrajina a Moldavsko splnily všechny podmínky pro zahájení formálních jednání, píše portál BFMTV.

Požadavek na protikorupční opatření

Evropská exekutiva vyzvala Kyjev, aby přijal opatření k boji proti korupci a ovládání oligarchů. Komise rovněž vyzvala k většímu zohlednění menšin, na čemž Budapešť vzhledem k přítomnosti maďarské komunity na Ukrajině trvala.
Ve vysoce symbolickém gestu několik měsíců po začátku války rozpoutané Moskvou udělila EU v červnu 2022 Ukrajině a sousednímu Moldavsku status kandidátské země.

Zahájení jednání je jednou z etap dlouhého a náročného přístupového procesu. Ukrajina, země s více než 40 miliony obyvatel a zemědělská velmoc, se při vstupu do EU potýká s řadou obtíží, počínaje otázkou finanční pomoci.

Zdroje: BFMTV, Tribune de Genève