Volodymyr Zelenskyj: Pokud Putin doufá, že mu vítězství Donalda Trumpa v Americe přinese vítězství, mýlí se

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že nechce myslet na dlouhou válku, ale že on a jeho tým jsou na ni emocionálně připraveni. Ukrajinský vůdce rovněž naznačil zintenzivnění úderů na ruské území, píše deník TSN a píše server Hromadske.

„Musím být připraven, můj tým musí být připraven na dlouhou válku a já jsem připraven emocionálně,“ řekl Zelenskyj.

Podle něj prezident Ruska Vladimir Putin, když nedosáhl rychlého vítězství, hodlá Ukrajinu a její partnery vyčerpat. Rád by z Ukrajiny udělal nefunkční, vylidněný stát, jehož uprchlíci vytvářejí problémy v Evropě. Zelenskyj se však domnívá, že samotné Rusko je křehké a Putin si zatím neuvědomuje, že ve vleklé válce prohrává.

„Nezáleží na tom, že ho podporuje 60 nebo 70 % Rusů. Ne, jeho ekonomika prohrává,“ řekl prezident.

Zdůraznil také, že s tím, jak Ukrajina zintenzivňuje své údery na ruské území, včetně útoků bezpilotních letounů, začnou Rusové klást kremelskému vládci nepříjemné otázky ohledně neschopnosti armády je ochránit.

Zelenskyj připomněl, že autoritu ruského diktátora oslabila již červnová vzpoura Jevgenije Prigožina.

Politolog a přednášející na Karlově univerzitě v Praze Alexandr Morozov, uvedl již dříve, že se domnívá, že do konce roku 2024 dojde v Rusku k novému puči proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zelenskyj zároveň zdůraznil, že pokud Putin doufá, že mu vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2024 přinese vítězství, mýlí se.

„Trump Putina nikdy nepodpoří. Silní Američané to nedělají,“ řekl Zelenskyj.

Očekává také, že Joe Biden bude v případě svého znovuzvolení pokračovat v podpoře Ukrajiny, protože USA pravděpodobně nebudou chtít „druhý Afghánistán“.

Zelenskyj poznamenal, že vítězství ve válce nepřijde „zítra ani pozítří“, ale „není to žádný bláznivý sen“. Ukrajinský prezident rovněž kategoricky odmítl myšlenku kompromisu s Putinem. Válka bude pokračovat, dokud bude Rusko na ukrajinském území. Dohoda dosažená jednáním nebude trvalá, řekl Zelenskyj.

Podle něj ti, kdo se rozhodli jednat s mužem v Kremlu, „klamou sami sebe“, stejně jako západní představitelé, kteří v roce 1938 podepsali v Mnichově dohodu s Adolfem Hitlerem, aby pak sledovali jeho invazi do Československa.

Zdroj: TSN, Hromadske