Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že Ukrajina porazí Rusko. Ukrajinská protiofenziva se blíží, Rusové staví obranné valy

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident si je jistý, že Ukrajina je schopná odrazit ruskou invazi. V současné době se ukrajinští obránci údajně připravují na protiofenzivu, uvádí ukrajinská agentura Unian.

„Naše armáda se připravuje a děláme vše pro to, aby byla silnější,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro deník Al Arabiya. Zároveň však prohlásil, že současnou situaci nemůže označit za dobrou. Naznačil tak, že i když Ukrajina odolává, tak je to za cenu těžkých a brutálních bojů.

„Jsme silnější než před rokem,“ dodal ukrajinský prezident s nadějí. Poděkoval také spojencům za jejich podporu, ať už ve formě humanitární či peněžní pomoci i za jejich dodávky zbraní a vojenské techniky.

Podle ukrajinského prezidenta se Rusko nezastaví na Ukrajině. Putin v tomto konfliktu prý bojuje o vlastní život, zatímco Západ vede zástupnou válku proti Ruské federaci, která se rozhodně nespokojí pouze s Ukrajinou, pokud by Rusové tuto válku vyhráli.

Musí uspět tam, kde Rusové selhali

To, že se blíží čas ukrajinské protiofenzivy, tvrdí i vedoucí zpravodajského střediska Ministerstva obrany Estonska. Plukovník Margo Grosberg uvedl, že ukrajinský protiútok může začít už 9. května, hodně však bude záležet na počasí a situaci na frontě, informuje estonský server ERR.

Grosberg na brífinku 21. dubna poznamenal, že podle rozvědky se intenzita bojů mezi Ukrajinou a Ruskem snížila, protože obě armády šetří municí. Očekává, že se tato situace nezmění ani příští týden. Na protiofenzivu se připravují i Rusové – prý intenzivně budují obranné stavby a valy na více různých směrech v Záporoží a Chersonské oblasti.

Podle plukovníka bude klíčové, zda budou ukrajinské jednotky dostatečně synchronizované před zahájením útoku. Podle Grosberga je právě neschopnost Rusů přinutit své pozemní a vzdušné síly ke společnému postupu důvodem, proč se Rusku nepodařilo vyhrát.

Zdroje: Unian, EER.ee, Al Arabiya, redakce