Voják přímo z ukrajinského Soledaru: Situaci tu máme pod kontrolou, nevěřte falešným zprávám

Přidat na Seznam.cz

Přestože se média v posledních dnech zaplnila zprávami, že Rusové dobyli ukrajinské město Soledar, záběry ze středečního rána to nepotvrzují. Na videu mluví ukrajinský voják: „Situaci tu máme pod kontrolou. Nevěřte vytrolleným zprávám.“

„Jednotky soukromé vojenské společnosti Wagner převzaly pod svou kontrolu celé území Soledaru. Centrum města bylo obklíčeno a probíhá městská válka. Počet zajatců bude oznámen zítra,“ objevila se citace Prigožina (šéfa ruských Wagnerovců) na Telegramu. Věta, které se chytla ruská i západní média a na základě které masově informovala, že se Soledar dostal pod absolutní kontrolu Rusů.

Situaci máme po kontrolou, na liniích jsou ukrajinské jednotky

Podle středečního příspěvku na Twitteru, který zveřejnil Dmitri, jenže pracuje pro projekt „War Translated“, se tak nestalo.

Voják na videu říká: „Chci Vás ujistit, že situace je absolutně pod kontrolou. Situace pro zasra*ný Rusy se od včerejška nezlepšila. Všechny linie jsou pod kontrolou ukrajinských pozemních jednotek. Probíhají tu čas od času lokálně boje a střílí se z obou stran.“

Ukrajinský bojovník dále popisuje, že díky maďarských dronům, mohou sledovat protivníka a útočit na něj a dodává, že všichni mají obrovské zásoby rajčatového džusu, který si opravdu užívají.

Záběry pak ukazují město z ptačí perspektivy, kde panuje klid, byť je město poničené. Záběry z dronu také ukazují ruské vojáky v ulicích, a ukrajinští bojovníci sledují jejich pohyb a počítají je. „Hajzlové, teď jdou přes ulici,“ baví se mezi sebou. „Teď se zastavili a nemají kam dál pokračovat, jdeme na ně, jsou vyřízení,“ dívají se Ukrajinci do laptopu a chystají se na nepřítele. Před odchodem do dalšího boje posílají vzkaz světu, aby nevěřil zprávám z trollích farem a znovu opakuje, že boje sice probíhají, ale ukrajinská vojska jsou na místě a rozhodně nikam neustupují.

Přestože jsou boje o Bachmut i o Soledar intenzivní a není jisté, jestli vůbec přežili nějací civilisté, tak ukrajinská armáda je stále na místě a nikomu se nevzdala a oblasti nejsou v rukách Rusů.

Přestože se redakci nepodařilo přímo ověřit pravost videa, profil „Dmitri (War translated“) je ověřený profil a světovými médii hojně citovaný. Lze mu tedy přisuzovat kredit, co se týká spolehlivosti zpráv. Otazník visí nad zprávami z ruského telegramu a míře jejich manipulačních tendencí.

Zdroj: Redakce, Telegram, War Translated