Vojáci se vrací domů z války duševně zlomení a v depresích

Přidat na Seznam.cz

Konflikt na Ukrajině se nepočítá jen na drony, děla, rakety a počty mrtvých, ale i na zničené lidské osudy a rodiny v důsledku psychických poruch, s kterými se vojáci navrací domů. A válka si nevybírá, jestli bojují za Ukrajinu nebo Rusko, devastuje jejich psychiku stejnou měrou.

Po šesti měsících bojů se ruský voják Alexej Astašov tiše radoval, když byl propuštěn z armády a poslán zpět ke svému dřívějšímu životu veterináře. Ale nadšení se shledání s rodinou zmařila posttraumatická stresová porucha (PTSD).

Válka devastuje psychiku vojáků na obou stranách

„Nemohl jsem se zorientovat, pořád jsem chtěl někam jít, byl jsem úzkostný. Bylo to, jako bych tam stále byl“ řekl Astašov listu The Moscow Times. „Můj morální a psychický stav se změnil,“ řekl Astašov, který byl propuštěn po konfliktu s vojenskými činiteli. „Účast ve válce vás donutí uvědomit si, že na druhé straně jsou skuteční lidé.“ Brigáda, k níž Astašov v dubnu nastoupil, se v prvních měsících války účastnila většiny bojů v okolí ukrajinského hlavního města a byla zapletena do zvěrstev ve městě Bucha, když bylo pod ruskou okupací.

Hrůzy zažité ve válce si v tomto případě nevybírají, jestli jedná o ruskou nebo ukrajinskou stranu. Láme a ničí lidské duše na obou stranách úplně stejně. „Velmi, velmi, velmi stresující,“ říká ukrajinský voják Witalij Miskow o nočních děsech, s nimiž bojuje pomocí sedativ a terapie v centru pro léčbu duševních poruch vojáků na předměstí ukrajinského hlavního města Kyjeva.

Stejně se vyjadřuje další bojovník z ukrajinské strany pro ABCNews. Bývalý výsadkář seržant Maksym Pasichnyk říká, že civilní život byl pro něj „velmi složitý“ po letech bojů s proruskými silami na východní Ukrajině a zejména poté, co Moskva následně zahájila svou plnohodnotnou invazi. Dlouhodobé vystavení bojům, smrti a ničení zanechalo v osmadvacetiletém muži řadu příznaků posttraumatické stresové poruchy. Obává se, že podobně by mohlo trpět mnoho dalších vojáků a jejich rodin.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) neznamená jen deprese, potíže se spánkem, noční můry, záchvaty paniky a úzkosti, ale i citovou otupělost. Pro ty, co se vrátí z bojů, je téměř nemožné žít stejně jako před tím. Často vyhledávají nebezpečí, vyvolávají konflikty, nezřídka konči tato diagnóza rozpadem rodiny i blízkých vztahů.

„Důsledky přijdou později. Hlučí vám v uších, začnete zvracet, vrátíte se domů a máte neustálé změny krevního tlaku a vyjíždíte na členy rodiny, na děti, na manželku,“ říká.

Ztrácíte sami sebe

„Neustále si myslíte, že vás někdo sleduje, příliš přemýšlíte, zneužíváte drogy a alkohol, ztrácíte sami sebe,“ dodává Paschnyk. „Když chcete vyhledat pomoc, jste internován v psychiatrické léčebně, kde z vás udělají hadrového panáka. Když se u vás projeví záblesky vzteku, dají vám uklidňující léky a vy tam jen sedíte.“

Podle Pavla Alfimova, psychiatra z ruské Kliniky duševního zdraví se sídlem v Arménii, bude pro mnohé – ne-li pro většinu – z těchto mužů po skončení bojů, obtížné vrátit se do civilního života. Podle dostupných informací nebyla ruským vojákům nabídnuta žádná psychologická podpora.

Na straně Ukrajiny jsou si problému zřejmě vědomi více. Ministryně pro záležitosti veteránů Julija Laputina uvedla, že již existuje „velká poptávka“ ze strany rodin vojáků po psychologické podpoře v důsledku bojů.

„Musíme vybudovat systém, v němž bude fungovat nouzová psychologická pomoc i v těch nejodlehlejších koutech,“ řekla.

Mluvíme tu totiž ohromném množství mužů, kteří se po skončení konfliktu vrátí domů, ať už do Ruska nebo Ukrajiny a budou mít potíže se začleněním se do běžného života, osobního i pracovního a pro obě země to bude znamenat velkou sociální výzvu.

Zdroj: The Moscow Times, ABCNews, redakce