Vlivným Rusům jsou odebírány pasy. Důvodem jsou obavy z jejich emigrace a vynášení tajných informací

Přidat na Seznam.cz

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina potvrdil, že Rusko zpřísnilo omezení cestování do zahraničí pro některé osoby pracující v citlivých oblastech.

Ruské bezpečnostní služby zabavují pasy vysoce postaveným úředníkům a zástupcům státních společností, aby jim zabránily v cestě do zahraničí, uvedl ukrajinský list Babel s odvoláním na nejmenované zdroje.

Podle listu tato praxe ilustruje obavy režimu ruského prezidenta Vladimira Putina z úniku informací a emigrace. Zabavování pasů odráží podezíravost Kremlu a ruské tajné služby FSB vůči lidem z vyšších ruských vrstev, kteří často vystupují proti ruské agresi na Ukrajině, byť neveřejně a obávají se poklesu svého životního stylu.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov listu potvrdil, že Rusko v některých ohledech omezilo služební cesty do zahraničí. ,,Existují v tomto směru přísnější pravidla. Někde jsou formalizovaná, jinde to závisí na konkrétním rozhodnutí o konkrétních zaměstnancích,“ řekl Peskov, jehož slova cituje deník NV.

Po loňském vpádu Ruska na Ukrajinu závisí zahraniční cesty zaměstnanců státních podniků stále více na vůli bezpečnostních úředníků působících uvnitř státních institucí. Některé z nich odrazují od zahraničních cest i zaměstnance na střední úrovni, zatímco jiné zaměstnancům umožňují volně cestovat v rozumných mezích.

Jeden zdroj listu Babel sdělil, že vedoucí pracovníci velké státní průmyslové společnosti nesmějí bez povolení cestovat dále než dvě hodiny jízdy z Moskvy. Deník se od svých zdrojů také dozvěděl, že FSB požaduje odevzdání pasů od lidí, kteří měli v minulosti přístup ke státnímu tajemství. V některých případech to však žádá i po lidech, kteří takový přístup nikdy neměli.

Požadavek, aby ruští úředníci s přístupem ke státnímu tajemství odevzdávali své pasy do speciální přihrádky, existuje již od sovětské éry, ačkoli až dosud byl prosazován jen zřídka, poznamenal list. Alexandra Prokopenko, která dříve pracovala v ruské centrální bance, vysvětlila, že praxe odevzdávání pasů byla rozšířena i na osoby bez přístupu ke státnímu tajemství, protože není jasné, co přesně se považuje za utajované informace, jak uvádí portál Bussines Insider.

Zdroje: Babel.ua, NV.ua, Bussines Insider