Vladimir Putin reagoval, poté co Poláci vyslali vojáky k hranicím Běloruska. Tvrdí, že Polsko usiluje o Bělorusko

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident reaguje rozzlobeně poté, co polský ministr obrany vyslal vojáky k ostraze východní hranice, uvedl deník The Guardian.

Vladimir Putin prohlásil, že Rusko použije „všechny dostupné prostředky“ na obranu Běloruska poté, co Polsko a další země EU vyjádřily obavy z rozmístění ruských polovojenských jednotek Wagnerovců v blízkosti svých hranic.

Putin pronesl sérii agresivních výroků během zasedání bezpečnostní rady, kde bez důkazů tvrdil, že Polsko usiluje o Bělorusko. Putin důrazně prohlásil, že „Polsko zapomnělo, že západní území Polska byl dar od Stalina, ale Rusko to Polsku připomene“.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Moskva bude reagovat na jakoukoli agresi proti Bělorusku všemi prostředky, které má k dispozici, poté, co Polsko posílí svou východní hranici, píše deník DW.

Ruští žoldnéři ze skupiny Wagner začali pořádat výcvik běloruských vojáků ve výcvikovém středisku Bretsky v západním Bělorusku, asi 10 km od hraničního přechodu s Polskem. Wagnerovci začali do Běloruska ve velkém počtu přijíždět minulý týden poté, co jejich vůdce Jevgenij Prigožin uzavřel s Kremlem dohodu o ukončení krátce trvající vzpoury, při níž poslal své těžce vyzbrojené bojovníky na „pochod spravedlnosti“ směrem k Moskvě.

„Výbor analyzoval možné hrozby, například dislokaci jednotek skupiny Wagner. Proto ministr národní obrany Polska Mariusz Błaszczak rozhodl o přesunu našich vojenských formací ze západu na východ Polska.“ Polsko začátkem tohoto měsíce uvedlo, že vyšle až 1 000 vojáků na obranu východních hranic země.

Putin v Moskvě v reakci na to bez důkazů tvrdil, že Polsko usiluje o Bělorusko. „Rozpoutání agrese proti Bělorusku by znamenalo agresi proti Ruské federaci. A my na ni odpovíme všemi prostředky, které máme k dispozici.“, uvedl Putin podle Kremlu.

Podobné hrozby Rusko používalo k ospravedlnění vojenských akcí již v minulosti, včetně invaze na Ukrajinu. V současné době však neexistují žádné náznaky přímého střetu mezi Polskem a Běloruskem nebo Polskem a Ruskem.

Příchod Wagnerovců do Běloruska se zdá být dočasným opatřením, protože Kreml se snaží zvládnout následky krátké vzpoury z minulého měsíce.

Zdroje: The Guardian, DW