Vladimir Putin o ústupu ruských vojsk z Kyjeva před africkými lídry: „Byli jsme o to požádáni“

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s africkými lídry o mírovém řešení války na Ukrajině prohlásil, že Rusko „usiluje o mírové řešení jakýchkoli sporů“.

Když Putin hovořil o připravenosti ruských úřadů k míru, uvedl příklad ústupu ruské armády okolí Kyjeva na jaře 2022: „Ve skutečnosti byl dohodnut návrh této dohody, ale poté, co se naše vojska stáhla zpod Kyjeva – a my jsme o to byli požádáni, abychom vytvořili podmínky pro konečnou dohodu – kyjevské úřady od všech předchozích dohod upustily,“ řekl Putin, jak píše deník Meduza nebo deník Gazeta.

Podrobnosti dohod Putin odmítl zveřejnit s tím, že „by to nebylo příliš korektní“.

Ruský prezident ve svém projevu rovněž uvedl, že válku na Ukrajině „rozpoutal Západ“. Ten také podle Putina „začal zatahovat Ukrajinu do NATO“, přičemž pro Rusko má neutrální status Ukrajiny „zásadní význam“.

Rusko stáhlo vojska z okolí Kyjeva na jaře 2022 a označilo to za „gesto dobré vůle“, které má vytvořit příznivé podmínky pro mírová jednání. Mnozí odborníci však naznačují, že ruská armáda utrpěla u Kyjeva masivní porážku a byla nucena stanovit si realističtější cíle.

Po ústupu ruských vojsk byla na osvobozených územích Ukrajiny nalezena těla stovek civilistů, kteří zemřeli během ruské okupace v únoru a březnu.

Zdroj: Meduza, Gazeta