Vladimir Putin: Neúspěchy v roce 2022 se nedaly předvídat

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident tvrdí, že neúspěchy země v roce 2022 „vznikly z velké části nečekaně“.

Na úterní schůzce s představiteli o ekonomických otázkách ruský vůdce konstatoval zjevné a přiznal, že rok 2022 byl pro zemi „obtížný“. Jedním dechem však naznačil, že potíže země se jaksi nedaly předvídat. „Rok 2022 byl pro nás velmi náročný a podařilo se nám překonat některá rizika, která vznikla do značné míry nečekaně,“ píše deník The DailyBeast s odkazem na agenturu RIA Novosti.

Dále Putin uvedl, že ruská vláda „neznala a nechápala“ logistická, finanční a rozpočtová rizika v roce 2022, ale že nyní „vidí rok 2023 z hlediska těchto rizik lépe“.

Jak informoval deník Financial Times, Putin byl týdny před zahájením invaze na Ukrajině varován lidmi ze svého nejbližšího okolí, že tento krok bude „sebevraždou.“ O rok a o desítky tisíc mrtvých Ukrajinců (a Rusů) později, více než 40 % zahraničních společností působících v Rusku odešlo nebo slíbilo, že tak učiní. Ruské HDP se také propadlo o 2,5 procenta a ze země uprchly statisíce ruských občanů.

To však Putinovi nezabránilo v tom, aby sebe a svou vládu nepoplácal po zádech. „Pracovali jsme velmi dobře,“ řekl v úterý.

Kritikům Putinova režimu bude zabaven majetek

Zákonodárci nyní vymýšlejí způsoby, jak nalákat zpět Rusy, kteří utekli, a jak zabavit majetek všem Rusům, kteří se nejen rozloučili s Kremlem kvůli válce, ale dovolili si ho i kritizovat.

„Naším úkolem je udělat maximum pro to, aby se ti, kteří odešli, co nejdříve vrátili, s výjimkou těch, kteří si dovolili veřejně útočit na naši zemi a ozbrojené síly. Je to důležité pro ekonomiku země, pro jejich rodiny a blízké,“ řekl podle TheDailyBeast v úterý ruským médiím zákonodárce Andrej Turčak.

Již dříve předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin vyzval k vytvoření mechanismu, který by vládě umožnil zabavit majetek v zemi všem Rusům, kteří odjeli a nadále „veřejně kydají špínu na Rusko“.

Zdroj: The DailyBeast, RIA Novosti, Financial Times,