Virová hrůza je zpátky: Wu-chan opět v lockdownu

Přidat na Seznam.cz

Desítky měst po celé Číně byly uzavřeny. V lockdownu je i Wu-chan, město, kde byl zaznamenán první výskyt covidu-19, uvádí server BBC.

Více než 800 000 lidí v jednom okrese Wu-chanu musí zůstat doma, a to až do 30. října, uvádí server TheGuardian.

„Cítíme se vůči tomu všemu otupělí. Více a více otupělí,“ řekl jeden z místních obyvatel.

Postiženo bylo také město Čeng-čou, kde se nachází největší továrna na výrobu iPhonů na světě. Pro Čínu už je to třetí den v řadě, kdy počet nových infikovaných překročil 1000 případů.

Začátkem tohoto měsíce Si Ťin-pching naznačil, že politika nulového covidu nebude zmírněna a označil ji za „lidovou válku proti šíření viru.“

K 24. říjnu je pod lockdownem přibližně 28 měst po celé zemi a v regionech, které vytvářejí téměř čtvrtinu čínského hrubého domácího produktu, je opatřeními postiženo 207 milionů lidí.

V celé zemi bylo v posledních dnech zavedeno přibližně 200 lockdownů- většina z nich se týká obcí, které byly označeny za středně nebo vysoce rizikové. Obyvatelé různých oblastí podléhají různým pravidlům podle toho, zda se nacházejí v zóně s nízkým, středním nebo vysokým rizikem.

Politika nulového covidu možná zabírá, mezi obyvatelstvem však narůstá únava a roste také hněv veřejnosti kvůli uzavírkám a podobným opatřením.

Zdroje: BBC, TheGuardian