Viktor Orbán: Ficův atentátník je levicově založený a podporovatel války

Přidat na Seznam.cz

15. května došlo během zasedání vlády v Handlove na Slovensku k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. K tomuto činu se vyjádřil také jeho maďarský protějšek Viktor Orbán, který byl hostem v pátečním vysílání maďarského Rádia Kossuth, uvádí deník Evropska Pravda.

Maďarský premiér si myslí, že 71letý útočník Juraj Cintula, který na Fica několikrát vystřelil, je „pokrokový, levicový a proválečný člověk“. Tento útok podle něj potvrzuje, že násilí se v Evropě stalo součástí každodenního života. 

,,Počítali jsme s mírovým Slovenskem. Náš severní soused (Slovensko, pozn. red.) se po volbách vydal cestou míru. Hodně nám to pomohlo a o tu podporu jsme přišli,“ řekl Viktor Orbán. 

Orbán tvrdí, že pokus o atentát na Roberta Fica měl za cíl bránit mírovým procesům na Slovensku a dá se to srovnat s „určitým vývojem války“ na Ukrajině.

Maďarský premiér neřekl, odkud čerpal. Vývojem však myslel návštěvu Alexandra Sorose (amerického historika, pozn. red. ) a amerického ministra zahraničí Blinkena v Kyjevě. Ti podle něj „chtějí dávat stále více peněz“. Premiér se již jednou vyjádřil ohledně zdraví slovenského premiéra ve stejném rozhovoru. Informoval o tom, že se Fico dva dny od pokusu o atentát nachází „na pokraji života a smrti“.

Stav Roberta Fica

Slovenský Deník N v pátek potvrdil, že zdravotní stav Roberta Fica je nadále velmi vážný. Slovenský premiér absolvoval další operaci, nyní se nachází na oddělení ARO, je však při vědomí.

„Ještě bude několik dní trvat, než budeme definitivně znát směr vývoje (zdravotního stavu). Chtěl bych poděkovat za všechna slova podpory,“ řekl slovenský ministr obrany Robert Kaliňák. 

Zdroj: Evropska Pravda, Deník N