Více než 40 000 vojáků se příští rok zúčastní cvičení NATO. Je to zpráva Moskvě, že aliance je připravena bojovat

Přidat na Seznam.cz

Příští rok se uskuteční první společné cvičení NATO od dob studené války, kterého se zúčastní 31 zemí včetně Švédska. Bude to více než 40 000 vojáků. Základním cílem je procvičit, jak by se aliance pokusila odrazit ruskou agresi proti některému ze svých členů, píše deník RBC.

Představitelé NATO uvedli, že cvičení bude zahájeno na jaře příštího roku a očekává se, že bude mít 500 až 700 leteckých bojových vzletů, více než 50 lodí a přibližně 41 000 vojáků. Tato cvičení zahrnují pokročilé technické možnosti a využívají reálná geografická data k vytvoření reálnějších scénářů pro vojáky.

Cvičení se uskuteční v Německu, Polsku a pobaltských zemích v únoru a březnu. Jsou součástí nové výcvikové strategie, v jejímž rámci bude vojenská aliance každoročně provádět dvě velká cvičení namísto jednoho.

Aliance bude rovněž cvičit v boji proti teroristickým hrozbám za svými bezprostředními hranicemi, píše deník Pravda. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v červnu loňského roku oznámil, že aliance zvýší počty svých sil ve vysoké pohotovosti ze 40 000 na více než 300 000 osob. Tato změna je součástí historického přehodnocování, jehož cílem je transformovat alianci směrem k výraznějšímu vojenskému potenciálu, na rozdíl od sil nasazených na Balkáně a v Afghánistánu.

Představitelé NATO tvrdí, že cvičení je rovněž považováno za důležitou součást vyslání zprávy Moskvě, že aliance je připravena bojovat.

Vstup Ukrajiny do NATO

Pokud jde o členství Ukrajiny v NATO, země na summitu ve Vilniusu neobdržela od svých spojenců přímou pozvánku do NATO. Jak vysvětlil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ukrajina obdrží pozvánku, až s tím budou souhlasit všichni spojenci a budou splněny podmínky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina se stane součástí NATO až po skončení války. Pozvání by však mohlo přijít dříve, což by mohlo přiblížit konec války.

Zdroj: RBC Ukraine, Pravda