Více než 100 let zdobila dvorek funkční bomba z 19. století. Manželé se domnívali, že jde o atrapu

Přidat na Seznam.cz

Wales – Staršímu manželskému páru z města Milford Haven zdobila zahradu červená bomba. Na dvoře byla více než sto let, než se nedávno dozvěděli, že jde o funkční bombu pocházející z konce 19. století, uvádí deník The Guardian a BBC.

Minulou středu policista procházel kolem jejich domu a všiml si bomby na zahradě. Ihned dvojici informoval, že bude muset upozornit ministerstvo obrany. Šokovaní majitelé se dozvěděli, že následující den dorazí bombová četa. Žena občas do bomby bouchla zednickou lžící, aby odstranila zeminu po zahradničení, nic netušíc, že jde o skutečnou bombu.

77letý muž se svěřil, že s manželkou prožili bezesnou noc poté, co se dozvěděli, že bude možná nutné evakuovat celou ulici. Navíc šlo o rodinnou památku, ke které měl citové vazby.

Objekt našel příbuzný majitele domu před více než 100 lety, když šel se svým koněm a povozem nedaleko pláže Broad Haven. Naložil jej do vozíku a dlouhých sedm kilometrů vezl domů. Tam jej uložil na dvorku před domem, kde předmět zůstal. Později byl zapuštěn do země a natřen na červeno, aby ladil s okenními římsami, uvádí BBC.

Bomba o váze 29 kg identifikována jako námořní projektil z 19. století byla převezena do nepoužívaného lomu, kde pod byla pod nánosem pěti tun písku zlikvidována. 

Zdroj: The Guardian, BBC