Venezuelané se v referendu vyslovili pro anexi území Guyany. Prezident Maduro zhodnotil výsledky jako „drtivé vítězství“

Přidat na Seznam.cz

Venezuela – Nedělního referenda se zúčastnila více než polovina oprávněných venezuelských voličů. Ti vyjádřili podporu pro nárokování regionu Essequibo, který spravuje Guyana, uvádí deník Al Jazeera a BBC.

Výsledkem hlasování bylo 95% vyslovení „ano“. Z 20,7 milionů voličů své hlasovací lístky odevzdalo více než 10,4 milionu, informoval předseda Národní volební rady Elvis Amoroso. Kromě toho jde o nejvyšší účast za celou historii venezuelských voleb.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzýval lidi, aby hlasovali pětkrát ano na otázky, které byly položeny v referendu. V kontroverzní otázce, zda Venezuelané souhlasí s vytvořením státu „Guayana Esequiba“ a začlenění do mapy venezuelského území hlasovalo „ano“ 95,9 % voličů, informuje BBC.

,,Učinili jsme první kroky nové historické etapy v boji za to, co nám patří, abychom získali zpět to, co nám osvoboditelé zanechali,“ tvrdil Maduro po výsledcích, které označuje za „drtivé vítězství“.

Celé referendum vygradovalo napětí mezi oběma sousedními státy. Guyanský prezident Mohamed Irfaan Ali sdělil, že pracují na tom, aby hranice země zůstaly nedotčené a že se tamní lidé v příštích hodinách, dnech a měsících nemají čeho bát.

Referendum ve Venezuele přichází poté, co Mezinárodní soud zemi vyzval k tomu, aby se zdržela jakýchkoli akcí. Prohlášení venezuelské vlády totiž naznačovalo, že podnikají kroky k tomu, aby získali kontrolu nad tímto územím a spravovali jej. Americký právník zastupující Guyanu Paul Reichler nazval tento případ „učebnicovým příkladem anexe“, uvádí deník Al Jazeera.

Území Essequibo je známé pro své minerální bohatství, ropa se zde objevila v roce 2015. Během španělských koloniálních dob se tento region nacházel v hranicích Venezuely, která souhlasila s rozhodnutím pařížského arbitrážního tribunálu roku 1899, že patří Guyaně. V roce 1962 si to však Venezuela rozmyslela. 

Zdroj: Al Jazeera, BBC