Venezuela se připravuje na možnou invazi do Guaynské republiky

Přidat na Seznam.cz

Zprávy brazilských zpravodajských služeb naznačují, že v nejbližších dnech dojde k vojenskému zásahu venezuelské armády proti Guyanské republice, což vyvolává obavy o regionální stabilitu a územní spory v Jižní Americe, píše server Defence Blog.

Zájem Venezuely o území Essequibo, rozsáhlou oblast bohatou na přírodní zdroje, která se nachází mezi Guyanou a Venezuelou, vyvolal napětí. Toto území, které je větší než Řecko, je domovem původního guyanského obyvatelstva a obě země si nad ním nárokují svrchovanost.

Spor o nerostné suroviny

Probíhající spor se soustřeďuje na Essequibo, oblast bohatou na ropu a cenné nerostné suroviny. Venezuela se snaží rozhodnout o jeho budoucnosti prostřednictvím referenda plánovaného na neděli a hodlá Essequibo přeměnit na venezuelský stát. Praktické a právní důsledky tohoto hlasování, včetně jeho potenciálu změnit geopolitickou krajinu, však zůstávají nejasné, což vyvolává mezi obyvateli regionu neklid.

Essequibo se rozkládá na ploše 159 500 čtverečních kilometrů a tvoří dvě třetiny území Guyany. Na Essequibo si nicméně historicky činí nárok Venezuela, jejíž vlastnictví sahá až do španělského koloniálního období. Hranice stanovená mezinárodními arbitry v roce 1899, v době, kdy byla Guyana britskou kolonií, byla Venezuelou po delší dobu zpochybňována, píše France 24.

Závazek Venezuely vůči jejím územním nárokům v průběhu let kolísal. V roce 2015 ohlásila společnost ExxonMobil významné objevy ropy v blízkosti Essequibo, což znovu podnítilo zájem Venezuely o tento region.

Jsou hranice sporné?

Sporné hranice řešili v arbitráži zástupci Velké Británie, Ruska a Spojených států. Spojené státy v diskusích částečně zastupovaly Venezuelu, a to z důvodu přerušení diplomatických styků Venezuely s Velkou Británií.

Venezuelští představitelé tvrdí, že Američané a Evropané se domlouvají na podvodu. Poukazují na to, že dohoda z roku 1966, která spor řeší, fakticky anulovala původní arbitráž. Guyana, jediná anglicky mluvící země v Jižní Americe, tvrdí, že původní dohoda má právní platnost a závaznost. V roce 2018 požádala Mezinárodní soudní dvůr, aby tento postoj potvrdil.

Blížící se referendum ve Venezuele a sílící rétorika obou zemí signalizují eskalaci napětí, což vyvolává obavy z možných vojenských akcí a další nestability v regionu.

Zdroj: France 24, Defence Blog