Velitel izraelské armády prohlásil, že jeho jednotky mohou zničit jakoukoli vesnici v Libanonu

Přidat na Seznam.cz

Velitel izraelské armády ve středu prohlásil, že jeho jednotky mohou zničit jakoukoli vesnici v Libanonu. Zintenzivnil tak rétoriku proti militantní skupině Hizballáh sídlící za hranicemi, píše deník Arab News.

Od 7. října, kdy vypukla válka v Gaze, si izraelská armáda téměř denně vzájemně ostřeluje s Hizballáhem, který je klíčovým spojencem palestinské militantní skupiny Hamás.

Náčelník izraelského generálního štábu Herzi Halevi řekl na shromáždění vojáků v Gaze, že jejich akce na obléhaném palestinském území ho přesvědčily, že v případě potřeby mohou přenést boj na libanonské území, píše deník This Is Beirut. „Bojovali jsme v Gaze, takže víme, jak to udělat v Libanonu, když bude třeba,“ řekl podle prohlášení izraelské armády. „Po tom, co jste udělali v Gaze, není v Libanonu vesnice, do které byste nemohli vstoupit a zničit ji.“ řekl směrem ke svým bojovníkům.

Od začátku eskalace na hranicích bylo v Libanonu zabito 188 lidí, z toho 141 členů Hizballáhu a více než 20 civilistů, mezi nimi tři novináři. Izraelská armáda uvádí, že bylo zabito 14 Izraelců, včetně devíti vojáků.

Zatímco Hizballáh tvrdí, že útočí na izraelské vojenské objekty na podporu Gazy, izraelská armáda tvrdí, že její letecké a dělostřelecké údery mají za cíl narušit infrastrukturu šíitské skupiny a pohyb jejích bojovníků kolem hranic.

Zdroj: Arab News, This Is Beirut