Vědci varují před novou variantou koronaviru. Je odolná vůči protilátkám vyvolaných vakcínami

Přidat na Seznam.cz

Vzácná varianta viru SARS-CoV-2, která byla zjištěna u více pacientů v Angole a Švédsku během jara 2021, může být mimořádně rezistentní vůči protilátkám ve vakcínách. Informovala o tom nedávná studie s tím, že mutace by mohla představovat výraznou hrozbu pro celý svět.

Nedávná studie publikovaná v časopise Nature Molecular and Cellular Immunology naznačuje, že vakcíny by nemusely zabrat v případě vzácné varianty známé jako A.30. Ta byla poprvé zaznamenána v únoru v Tanzanii a může představovat výraznou hrozbu ve světě, který stále více spoléhá na vakcíny než ochranu před koronavirem. Varianta však zatím není příliš rozšířená. Jedná se o „odnož“ varianty z linie A, která je považována za spouštěč pandemie. Od ostatních mutací se výrazně liší spike proteinem, který je přímo cíleným na neutralizující protilátky, což znamená, že vakcína nemusí fungovat tak dobře proti A.30 než u jiných variant. 

V současnosti existuje velmi málo sekvenovaných případů A.30, se třemi sekvencemi z Angoly a jednou ze Švédska. V souvislosti s touto variantou bylo proto provedeno velmi málo výzkumů. Aby zjistili, jak nebezpečná může být tato varianta, výzkumníci z Göttingenu v Německu použili několik lidských buněčných linií, aby studovali, jak úspěšně může virus infikovat hostitelské buňky. Následně byl podroben neutralizujícím protilátkám, které se vyvinou po vakcinaci, aby zjistily, zda jsou stále stejně účinné proti mutacím neseným A.30. Ve srovnání s beta a eta A.30 vykazoval výrazně zlepšený vstup do většiny hostitelských buněk, včetně buněk ledvin, jater a plic. Rovněž byl odolný vůči terapii monoklonálními protilátkami, která se v současnosti používá proti COVID-19 (bamlanivimab).

Novou variantu je třeba monitorovat
Při testování na protilátky vyvolanými vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Oxford-AstraZeneca byla varianta A.30 odolnější než ostatní varianty, což naznačuje sníženou účinnost vakcín. Jedná se však o experimenty in vitro, čili mimo prostředí, ve kterém se varianta přirozeně nachází. Výzkumníci došli k závěru, že A.30 může být efektivnější při vstupu do buněk a zároveň rezistentnější vůči současným vakcínám. Tato zjištění naznačují, že A.30 by měl být v nadcházejících měsících důkladně sledován a jednotlivé státy by měly upřednostnit preventivní opatření, která by zastavila propuknutí, pokud by se varianta rozšířila.

Zdroj: Nature