Vědci se obávají nového viru z ruských netopýrů. Je podobný viru SARS-CoV-2, je odolný vůči vakcíně a může infikovat člověka

Přidat na Seznam.cz

Virus patřící do stejné skupiny koronavirů jako SARS-CoV-2 znepokojil americké vědce. Ukázalo se, že navzdory původním spekulacím může patogen Khosta-2, který napadá netopýry, infikovat lidské buňky. V současnosti dostupné vakcíny proti ní navíc neúčinkují, informuje deník EuroNews.

Virus Khosta-2 byl objeven koncem roku 2020 u ruských netopýrů. Zpočátku se zdálo, že neinfikuje lidské buňky. To, že tomu tak není, zjistil tým ze Školy Paula G. Allena pro globální zdraví na Washingtonské státní univerzitě (USA).

„Náš výzkum ukazuje, že sarboviry cirkulující v prostředí mimo Asii, dokonce i v místech, jako je západní Rusko, kde byl objeven virus Khosta-2, představují také hrozbu pro lidské zdraví a současné očkovací kampaně proti SARS-CoV-2,“ říká Michael Letko, jeden z autorů článku, který je dostupný zde.

Podle něj tento objev ukazuje, že je třeba vyvinout univerzální vakcínu, která by působila proti sarbovirům. Jak výzkumníci upozorňují, na takové práci se již pracuje.

Může infikovat člověka, je odolný vůči známým vakcínám
V posledních letech byly objeveny stovky různých sarbekovirů, především u asijských netopýrů, ale většina z nich neinfikuje lidské buňky. Na konci roku 2020 byly v Rusku nalezeny viry Khosta-1 a Khosta-2 a zpočátku se zdálo, že i ony jsou pro člověka bezpečné.

Vědci dospěli k závěru, že Khosta-1 nepředstavuje velkou hrozbu, ale Khosta-2 vzbuzuje jejich obavy. Stejně jako SARS-CoV-2 využívá k útoku na buňky prostřednictvím receptoru ACE2 svůj protein spike.

Naproti tomu studie využívající séra osob očkovaných proti covid-19 ukázaly, že virus Khosta-2 není současným očkováním ovlivněn. Protilátky od osob nakažených variantou Omicron viru SARS-CoV-2 byly rovněž neúčinné.

Zdroj: EuroNews, ncbi.nlm.nih.gov