Vědci: Oceány přestávají být vhodné pro velké ryby

Přidat na Seznam.cz

Letošní vlny mořských veder a prudký nárůst teplot oceánů nahrávají velkým budoucím změnám v pro některé z největších mořských ryb, jako jsou žraloci, tuňáci a mečouni. Podle vědců přicházejí o vhodné prostředí, což povede k jejich výraznému úbytku. To způsobí i ekonomické problémy, informoval server ABCnews a deník CBSnews.

Rostoucí teploty oceánů jsou pro tyto ryby obzvláště nebezpečné, protože oteplování snižuje vhodnost jejich stanovišť v otevřených vodách, uvedli vědci, kteří tyto druhy studují. Ztráta životního prostředí by mohla z oceánu do značné míry odstranit některé z nejdůležitějších predátorů – a některé z komerčně nejdůležitějších druhů mořských živočichů.

Jedna z nedávných studií amerického Oceánografického institutu Woods Hole předpovídá, že některé velké druhy by mohly do roku 2100 ztratit 70 procent svého životního prostředí. Je to znamení, že letošní vysoké teploty nejsou anomálií. Jedná se o varování před tím, jaká budoucnost může oceán potkat v souvislosti se změnou klimatu.

Velké ryby jsou pro oceány důležité, protože mnohé z nich, například žraloci bílí, jsou vrcholovými predátory a slouží jako důležité články vrcholu potravního řetězce. Některé z nich jsou však pro člověka důležité i z ekonomického hlediska jako potrava.

Úlovky mečounů v USA měly v roce 2022 hodnotu v přepočtu 500 milionů korun pro rybáře. Za tuňáka křídlatého se v docích utržilo v přepočtu více než 800 milionů korun.

Rybáři dříve či později budou muset na tyto změny nějakým způsobem reagovat. Budou se muset orientovat na jiné druhy ryb, lovit na jiných místech nebo v jiném ročním období.

Zdroj: ABCnews, CBSnews