Ve vesmíru válka není. Rusové a Američané se vydali na společnou misi

Přidat na Seznam.cz

Navzdory napjatým vztahům mezi Ruskem a USA se obě země rozhodly podniknout společnou vesmírnou misi. Ve středu 21. září odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ruská nosná raketa Sojuz-2.1, která vynesla dva Rusy a jednoho Američana na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), informuje americký deník CBSnews.

Raketa vynesla do vesmíru ruskou pilotovanou kosmickou loď Sojuz MS-22 s ruskými kosmonauty Sergejem Prokopjevem a Dmitrijem Petelinem a americkým astronautem Franciscem Rubiem na palubě. Jejich mise na ISS bude trvat 188 dní, potvrzuje zprávu také Svobodná Evropa.

Raketa Sojuz-2.1 vyslaná do vesmíru. Na palubě Rusové a Američan
„Stabilita je dobrá (…), posádka se cítí dobře.“ – řekl komentátor NASA po startu, který byl živě vysílán na internetových stránkách americké a ruské vesmírné agentury.

Přílet Prokopjeva, Petielina a Rubia dočasně zvýší počet členů posádky stanice na 10 lidí.

Na konci července nový šéf ruské státní vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov oznámil, že Rusko po roce 2024 opustí ISS a vybuduje vlastní orbitální stanici.

Ve stejný den USA uvedly, že Rusko oficiálně neoznámilo Washingtonu svůj záměr odstoupit od ISS, ale že Bílý dům zkoumá možnosti, jak zmírnit dopady absence Rusů na stanici.

V současné době se na něm podílejí USA, Rusko, Kanada, Japonsko a některé země Evropské kosmické agentury.

Zdroj: CBSnews, Svobodná Evropa