Ve věku 82 let zemřel Michael Gambon. Herec byl známý jako Brumbál z Harryho Pottera

Přidat na Seznam.cz

Ve věku 82 let zemřel herec Michael Gambon, oznámila jeho rodina. Byl známý především díky roli profesora Albuse Brumbála v šesti z osmi filmů o Harrym Potterovi.

Herec narozený v Dublinu pracovala během své šest desetiletí trvající kariéry v televizi, filmu, divadle a rozhlase. Manželka a syn uvedli, že jejich milovaný manžel a otec zemřel pokojně v nemocnici s rodinou po boku po zápalu plic, píše BBC.

Rodina Gambona se přestěhovala do Londýna, když byl ještě dítě, ale své první divadelní představení odehrál v Irsku, a to v představení Othello v Dublinu v roce 1962. Jeho kariéra odstartovala, když se stal jedním z prvních členů hereckého souboru Národního divadla Laurence Oliviera v Londýně. Za výkony v inscenacích Národního divadla získal tři Olivierovy ceny.

Po smrti Richarda Harrise v roce 2003 převzal hrec roli Brumbála – ředitele kouzelnické školy v Bradavicích – v populární sérii Harry Potter, natočené podle románů J. K. Rowlingové.

V roce 1998 byl povýšen do rytířského stavu za zásluhy o zábavní průmysl. Ačkoli se narodil v Irsku, v dětství získal britské občanství, uvádí deník The Guardian.

Zdroj: BBC, TheGuardian