Ve válce na Ukrajině zemřelo už zhruba 2000 důstojníků. Na jejich místa nastupují nezkušení mladíci

Přidat na Seznam.cz

Počet ruských důstojníků, kteří byli zabiti ve válce na Ukrajině, dosáhl dvou tisíc, uvádí nezávislý zpravodajský projekt KIU (Killed in Ukraine). Projekt vede seznam ztrát ruské armády podle otevřených zdrojů.

„Důležití důstojníci se přitom špatně nahrazují,“ řekl vojenský expert Pavel Luzin ruskému serveru Důležité příběhy. Na místa zesnulých generálů, plukovníků, majorů, podplukovníků a jiných vysoce postavených důstojníků nastupují poručíci, kapitáni a podobní nižší důstojníci. ,,To celou armádu dezorganizuje,“ věří Luzin a dodává, že v budoucnosti bude mít ruská armáda mnoho mladých generálů.

Krize ruského vojenského systému

Podle něj je to pro ruské síly špatné, současní generálové mají podle něj vhodnou průpravu v podobě studií na sovětských vojenských školách. Současní důstojníci maturovali v roce 2010 a ke vstupu na vyšší vojenskou školu jim stačily pouze minimální výsledky z matematiky, ruštiny a společenských věd. Analytik o celém vojenském školství prohlásil, že podstatně degradovalo.

Vojenský analytik Kirill Michajlov je však toho názoru, že skutečné ztráty jsou dvakrát až třikrát vyšší, uvádí ukrajinská agentura Unian.

A špatně se nedaří pouze důstojníkům. Rusko na Ukrajině už podle amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ztratilo více ruských vojáků, než ve všech ruských válkách od druhé světové války dohromady.

Zdroje: KIU (Killed in Ukraine), Důležité příběhy, Centrum pro strategická a mezinárodní studia, Unian