Ve válce na Ukrajině zemřelo dvakrát tolik ruských vojáků než Ukrajinců, uvádí uniklé dokumenty USA

Přidat na Seznam.cz

Z uniklých dokumentů amerických zpravodajských služeb vyplývá, že v bojích na Ukrajině bylo zabito více než dvakrát tolik ruských vojáků, než těch ukrajinských, uvádí server Business Insider.

Dokumenty, které nedávno unikly na sociální sítě, a které jsou v současnosti předmětem federálního vyšetřování, obsahují odhady ruských a ukrajinských obětí. Američtí představitelé označili informace obsažené v uniklých dokumentech, které podle všeho obsahují podrobné hodnocení války na Ukrajině, za vysoce citlivé a tajné.

Krvavá daň

Jeden z dokumentů uvádí, že Rusko ztratilo 189 500 až 223 tisíc vojáků, z toho 35 500 až 43 tisíc vojáků padlo v boji a 154 až 180 tisíc vojáků bylo zraněno. Naproti tomu Ukrajina ztratila 124 500 až 131 tisíc ztrát, 15 500 až 17 500 vojáků padlo a 109 tisíc až 113 500 vojáků bylo raněno.

Dolní i horní odhady počtu mrtvých ve válce v jednotlivých armádách uvádějí více než dvojnásobný počet mrtvých v Rusku než na Ukrajině. Tyto údaje vzhledem k chaotické povaze války nelze nezávisle ověřit a není jasné, kdy přesně byly uniklé údaje sestaveny. Řada dokumentů však pochází z konce února a začátku března.

Pokud jde o celkové ztráty, tak britské Ministerstvo obrany už v únoru uvedlo, že Rusko pravděpodobně ztratilo až 200 tisíc mužů. Toto číslo podpořila i Victoria Nulandová, nejvyšší americká diplomatka a náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti, uvádí Business Insider.

Choulostivé informace

Počty mrtvých a raněných vojáků jsou důležitou strategickou informací a není tedy divu, že obě strany konfliktu přesné údaje žárlivě střeží. Počty raněných a zabitých totiž můžou napovědět, zda daná vojenská taktika funguje, nebo zda je nutné ji změnit.

Kromě počtů raněných a mrtvých unikly také informace o klíčových nedostatcích v ukrajinské výzbroji, protivzdušné obraně a velikosti a připravenosti praporů v kritické fázi války, kdy se ukrajinské síly připravují na zahájení protiofenzivy proti Rusům, informuje CNN.

Zdroje: Business Insider, CNN, Ministerstvo obrany Spojeného království