Varování pro Ukrajinu. Čtyři prapory čečenských bojovníků na rusko-ukrajinské hranici

Přidat na Seznam.cz

K rusko-ukrajinské hranici dorazily čtyři prapory Čečenců, varoval Ukrajinu velitel ukrajinské roty 8. dobrovolnické formace Volodymyr Bitsak.

Podle předběžných informací se čečenští bojovníci nacházejí asi 150-200 km od hranic s ukrajinským Sumským regionem, uvádí agentura UNIAN.

,,Všichni víme z předchozích dvou let války, že umí bojovat jen s telefony. Domnívám se, že je to předvádění. Přijet k hranicím, udělat nějakou fotku,“ řekl Bitsak s tím, že podle něj byli Čečenci vysláni nanejvýš pro sabotážní a průzkumné činnosti. Ukrajinská armáda je však připravena na jakýkoli scénář.

Čečenci ve válce proti Ukrajině

Podle serveru GIS Report Online nejsou Čečenci přímo nakloněni k jedné nebo druhé straně v tomto vleklém konfliktu. Jednotky pod vedením Ramzana Kadyrova však válku na Ukrajině aktivně podporují. V listopadu roku 2022 sám vůdce Kadyrov odhalil, že od začátku invaze na Ukrajinu se na „speciální vojenské operace“ zúčastnilo více než 20 tisíc čečenských bojovníků, uvedla agentura TASS.

Jsou však i vojáci na ukrajinské frontě s čečenským praporem bojující za Ukrajinu, i když jejich počet není znám. Jedním z nejznámějších je dobrovolnický prapor šejka Mansúra, za který bojuje také velitel Aslan Mohammed Očerchadžijev. Ten byl už kdysi přítomný ve válce v Čečensku. Když porovná tyto dvě bitvy, říká, že na Ukrajině jsou lépe vycvičení a organizovaní, než tomu bylo v jeho rodné zemi. Prapor šejka Mansúra se hodně proslavil v bitvě o Bachmut. Zasadil se o úspěšné držení silnice Ivanivske, která bývala zásobací trasou pro ruskou armádu, píše deník The Moscow Times.

Zdroj: UNIAN, GIS Report Online,TASS, The Moscow Times