Varování od USA: Sankce vůči Číně kvůli dodávkám technologie do Ruska

Přidat na Seznam.cz

Očekává se, že americký ministr zahraničí Antony Blinken bude varovat Čínu, že Spojené státy přijmou kroky, které mohou zahrnovat sankce proti čínským finančním institucím, pokud Čína nepřestane posílat vojenskou technologii do Ruska, píše deník Ukrainska Pravda.

Deník The Financial Times informoval, že Blinken řekne svým protějškům v Číně při své návštěvě příští týden, že Spojené státy a jejich spojenci jsou stále netrpělivější vůči odmítání Pekingu přestat poskytovat Moskvě vybavení, které potřebuje k obnově své průmyslové základny.

Vysoce postavení američtí úředníci řekli minulý týden, že 70 % obráběcích strojů, které Rusko importovalo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023, pocházelo z Číny a byly „pravděpodobně použity“ k výrobě balistických střel.

„Blinken nemá v úmyslu odhalit, jaká opatření Spojené státy přijmou, ale několik lidí obeznámených se situací řeklo, že uvažuje o sankcích proti čínským finančním institucím a dalším subjektům,“ informoval deník The Financial Times.

Zdroj řekl deníku The Financial Times, že Blinkenova zpráva bude dosud nejjasnějším varováním, které Spojené státy osobně předaly čínským úředníkům.

Zdroj: Ukrainska Pravda, The Financial Times