V Súdánu bylo zabito nejméně 150 lidí, z toho 35 dětí

Přidat na Seznam.cz

Nejméně 150 osob, včetně 35 dětí bylo údajně zabito při masakru ve vesnici v Súdánu. Zodpovědnost za tuto tragédii nesou Jednotky rychlé podpory (RSF – pozn. polovojenské jednotky, které dříve provozovala súdánská vláda. Vznikly z milicí Džandžavíd, které bojovaly jménem súdánské vlády během konfliktu v Dárfúru a byly zodpovědné za zvěrstva páchaná na civilním obyvatelstvu), které nyní bojují proti súdánské armádě, píše deník ABC News.

Tyto strany spolu soupeří od dubna 2023. RSF obvinění z masakru odmítla komentovat, ale ve čtvrtek se pochlubila útokem na dvě súdánské armádní pozice.

Po středečním útoku se na sociálních sítích objevily záběry desítek těl zahalených do bílých rubášů připravených k pohřbu ve vesnici Wad al-Núra v oblasti Gezíra. Toto video natočili místní aktivisté, kteří podporují návrat civilní vlády.

Výbor odporu v Medáni nyní čeká na potvrzení konečného počtu obětí a zraněných. Podle UNICEF bylo při útoku zabito 35 dětí a více než 20 dalších zraněno. Ředitelka agentury Catherine Russellová popsala situaci na místě jako zdrcující, zmiňuje BBC.

Russellová uvedla, že za poslední rok byly tisíce dětí zabity a zraněny, miliony musely opustit své domovy a mnohé byly naverbovány, uneseny a zneužívány.

Zatímco RSF ovládá stát Gezíra, pokračují kruté boje se súdánskou armádou v Dárfúru. Od začátku konfliktu v dubnu 2023 bylo v zemi zabito přes 15 000 lidí. Mírová jednání nedokázala ukončit válku, která propukla po rozkolu mezi veliteli súdánské armády a RSF.

OSN varuje, že boje způsobily největší vysídlovací krizi na světě a milionům lidí hrozí hladomor. Podle vysokého představitele OSN je to konflikt, kterému se dalo předejít, ale dvě strany se rozhodly vyřešit své spory bojem a tím zničily svou zemi.

Zdroj: ABC News, BBC