V ruských řadách bojují přenašeči HIV a dalších smrtelných nemocí. „Berou všechny, už neexistuje žádná selekce.“
Do války na Ukrajině byly vyslány stovky vojáků nakažených virem HIV a HCV, informuje deník Fakt. Přenašeči infekčních nemocí jsou jak mezi mobilizovanými, tak mezi žoldáky Wagnerovců, píše se ruském portálu Verstka. „Berou všechny, už neexistuje žádná selekce,“ uvádí manželky Rusů poslaných do války. A třesou se o životy svých manželů, kteří šli na frontu zdraví.
„Nevidím nic nemorálního na tom, že nositelé viru HIV a žloutenky typu C zabíjejí jiné vojáky,“ odpověděl loni v říjnu šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin na otázku, zda do své jednotky nabírá žoldáky s infekčními chorobami, jak píše deník NewsWeek.
Válka na Ukrajině. Rusové s HIV a HCV končí na frontě
Ačkoli od začátku války ruské úřady tvrdí, že vojáky s potvrzeným HIV a HCV na frontu neberou, v této fázi války se to zdá být jen zbožným přáním. Fóra rodin vojáků vyslaných na Ukrajinu se hemží příspěvky manželek mobilizovaných Rusů.
„Žádná selekce už neprobíhá. Berou nakažené HCV a HIV a dalšími nemocemi, žádná osvědčení nejsou potřeba,“ cituje portál Verstka jedno z vyjádření. Rodiny mobilizovaných se obávají, že se infekční nemoci mezi vojáky rychle rozšíří, už jen kvůli těsnému fyzickému kontaktu s těmi, kteří byli zraněni v boji. „Jak se nebát, když zdravý člověk bojuje vedle nemocného?“ diví se jeden z uživatelů internetu.
„Mému bratrovi je 38 let a jeho HIV pozitivita byla potvrzena. V telefonickém rozhovoru mu komisař právě řekl: Jaký je rozdíl v tom, kde zemřeš?“ říká právník Pavel Chikow.
„Myslel jsem si, že když se dostavím na výzvu a ukážu potvrzení, že mám HIV, nebudu muset nikam jít. Ale oni mi řekli, abych se sbalil a dostavil se na sběrné místo. Nikdo se nezajímal o můj zdravotní stav – mám ruce a nohy, jsem fit. Kdybych nehledal lékaře, který by mi vystavil správné dokumenty, už bych bojoval ve válce,“ říká Igor M. novinářům z Verstka.ru.
Podobně jsou na tom i lidé trpící žloutenkou typu C. Jak cituje ruský portál, jedna žena na internetu popsala, jak se její manžel, nositel HCV, ucházel o práci u Wagnerovců.
„Vím jistě, že do ledna nepřijímali lidi s HCV a HIV. Manželovi navrhli, že může být maximálně nakladačem. Nebo se vyléčit a pak se vrátit. Ale doslova za měsíc mi zavolali, že na něj čekají,“ popsala žena na internetu. Leden 2023 byl pro skupinu Wagnerovců nejkrvavějším obdobím kvůli bitvám vedeným o Bachmut. Bylo nutné doplnit mezery, i když to znamenalo vzít do jednotky nositele infekčních chorob.
Ti jdou do války, aby poskytovali léčbu
Problém je však mnohem hlubší, protože do války se dobrovolně hlásí i lidé nakažení virem HIV a HCV. Především proto, že, jak popisuje Verstka, mají pak zajištěnou léčbu. Šance na získání antiretrovirových léků pro „běžné“ občany jsou totiž mizivé.
42letý Ruslan, který byl odsouzen k pobytu v trestanecké kolonii, kde nedostával žádné léky se přiznal novinářům, že v kolonii by ho virus stejně zabil, a tak souhlasil, že půjde do války, aby získal svobodu a přístup k léčbě. Zlákán vidinou léčby narukoval do armády také Nikolaj V. ze Sibiře. „Chtěl jsem bratrovi dokázat, že nejsem nula. Nezemřu jako pes, ale jako hrdina,“ cituje Verstka muže.
V Rusku je až 1,5 milionu lidí nakažených virem HIV. To je jedno procento celé populace,“ uvedl na konci roku 2022. Vadim Prokovskij, vedoucí oddělení výzkumu a prevence AIDS Ústředního výzkumného ústavu epidemiologie při federální agentuře Rospotrebnadzor. Dodal, že do konce roku 2020 budou ve čtyřech ruských regionech vězni s HIV tvořit 20 až 25 procent vězeňské populace.
Zdroj: Verstka, Fakt, NewsWeek