V Rusku se srazily dva tankery. Kormidloval pomocný asistent, kapitán byl opilý

Přidat na Seznam.cz

Na řece Leně v ruské Irkutské oblasti se srazily dva tankery. Povodí hrozí ekologická katastrofa, uvedli místní zdroje. Vyšetřování následně ukázalo, že jedno z plavidel, pojmenované Jerofej Chabarovsk, v době srážky neřídil kapitán, ale jeho pomocník. První muž posádky byl ve skutečnosti opilý.

Do řeky uniklo možná až 90 tun AI-92, což je v přepočtu 92oktanového benzinu. Celkem loď převážela 832 tun benzinu. Gubernátor regionu Igor Kobzev na svém kanálu Telegram uvedl, že posádka tankeru po srážce přečerpala palivo do zásobníků, které nebyly poškozeny, informovala ukrajinská tisková agentura Unian.

Vyšetřování incidentu nepomáhá ani skutečnost, že majitel tankeru nahlásil incident více než hodinu po srážce. To negativně ovlivnilo rozsah incidentu a reakci záchranných služeb, jak uvedlo několik ruských médií nezávisle na sobě, jako například deník Meduza.

„Do úterního rána se únik přesunul po proudu řeky přes řadu vesnic a měst. Pracovní skupiny na místě dohlížejí na to, aby lidé nepoužívali vodu pro vlastní potřebu nebo k napájení hospodářských zvířat,“ uvedl pro Telegram Vjačeslav Fedosejenko, vedoucí irkutské pobočky ministerstva pro mimořádné situace.

Kolik promile alkoholu měl kapitán v krvi, není známo. Odebrané vzorky však požití potvrdily. Vyšetřovatelé následně zahájili trestní stíhání. „Provádějí výslechy posádek a prohlídky tankerů, momentálně neznáme podrobnosti, které bychom mohli poskytnout,“ řekl Fedosejenko.

Zdroje: Meduza.ru, Telegram