V Rusku byl při ranním běhu zastřelen vážený velitel. Měl být odpovědný za útok na ukrajinské město Vinnycja

Přidat na Seznam.cz

Stanislav Ržickij, zástupce vedoucího mobilizačního oddělení, byl v pondělí zastřelen při ranním běhu ve městě Krasnodar na jihozápadě Ruska.

Ukrajinská rozvědka potvrdila smrt velitele ruské ponorky Krasnodar Stanislava Ržického, který byl zastřelen neznámým pachatelem v parku. Ržickij je spojován s loňským útokem na Vinnycji, která byla podle ukrajinské armády zasažena raketami Kalibr vypálenými z ponorky v Černém moři. Zahynulo při něm nejméně 27 lidí a více než 110 dalších bylo zraněno.

„Velitel 10. července běhal v krasnodarském parku. Kolem šesté hodiny ranní byl zasažen sedmi výstřely z pistole Makarov. Ržickij svým střelným zraněním na místě podlehl. Kvůli silnému dešti byl park opuštěný, a proto neexistují svědci, kteří by mohli hovořit o podrobnostech nebo identifikovat útočníka,“ dodala rozvědka, jak uvádí deník UkrajinskaPravda.

Ržickij, který dříve velel ponorce Krasnodar v ruském námořnictvu, podlehl na místě střelným zraněním v oblasti zad a hrudníku. Střelec z místa činu uprchl a v případu bylo zahájeno vyšetřování. Ponorka Krasnodar je vybavena řízenými střelami Kalibr a podle zpráv ukrajinských médií se loni v červenci podílela na ostřelování ukrajinského města Vinnycja, jak uvádí portál 24TV. Střely Kalibr vypálené z Černého moře dopadly na toto město.

Podle informací zveřejněných na sociální síti Telegram bylo na místě činu nalezeno několik věcí, včetně chytrých hodinek a sluchátek, které by mohly patřit vrahovi. Krasnodarské úřady po pachateli pátrají. Rusko koncem loňského roku vyhlásilo částečnou mobilizaci, aby posílilo své jednotky bojující na Ukrajině o nejméně 300 000 mužů, píše deník NV. Ačkoli jsou ruské jednotky na Ukrajině v současné době převážně v defenzivě, Moskva zatím plány na další mobilizaci odmítla.

Zdroje: ukrajinskapravda, NV.ua, 24tv.ua