V ruské armádě hrozí vzpoura, stojí za ní zuřící Prigožin i důstojníci z Vuhledaru

Přidat na Seznam.cz

V ruské armádě roste napětí. Zatímco Jevgenij Prigožin již otevřeně vyhrožuje nejvyššímu velení a tvrdí, že jeho mužům jsou odpírány zásoby munice, u Vuhledaru nechtějí vojáci po masivních ztrátách dále útočit, píše list The Mirror.

Bachmut ještě zdaleka není dobyt a ruské oddíly se stále potýkají s úpornou ukrajinskou obranou. V čele bojů na ruské straně stojí Wagnerovci, kteří si ale dlouhodobě stěžují na to, že nedostávají od armády záměrně munici a nemohou ani verbovat do svých řad vězně. Jejich šéf Jevgenij Prigožin mluví o zradě, údajně se z jeho mužů mají stát obětní beránci, kterým bude přičtena hlavní vina na porážce Ruska. „Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako lidé, kteří udělali hlavní krok k prohrané válce,“ řekl Prigožin. Podle něj se po ústupu jeho mužů fronta u Bachmutu kompletně zhroutí.

„Co když nás ruské úřady chtějí podrazit a říkají, že jsme darebáci – a proto nám nedávají munici, nedávají nám zbraně a nedovolují nám doplňovat personál, včetně náboru zajatců?“ dodal Prigožin na adresu vrchního velení.

Dalším ohniskem nespokojenosti je podle The Times fronta u Vuhledaru. Rusové zde přišli v obřích tankových bitvách o více než sto tanků aniž by se dokázali k městu přiblížit. Podle ukrajinské armády důstojníci odmítají v útoku dále pokračovat. Snaha prorazit přes dobře připravené a organizované obranné pozice podle nich nikam nevede.

Zprávy o různých třenicích mezi vojsky nebo veliteli se objevují pravidelně, nyní se ale zdá, že se situace skutečně zhoršuje zejména u Wagnerovců. Důkazem je i fakt, že Prigožinovi bylo zamezeno ve vstupu na hlavní velitelství celé ruské armády na Ukrajině, kde chtěl řešit nedostatečnou podporu svých mužů.

Zdroje: mirror.co.uk, thetimes.co.uk