V roce 2100 bude léto trvat šest měsíců
V roce 1953 trvala letní sezóna v průměru 78 dní, v roce 2011 trvala již 95 dní. Je to bohužel jen začátek a důsledky budou katastrofické.
Nedávná studie zveřejněná v dopise o geofyzikálním výzkumu AGU zjistila, že pokud bude pokračovat současné tempo změny klimatu, budou všechny země na sever od rovníku čelit ještě hrozivějším obdobím než kdykoli v minulém století, jako je například výskyt šestiměsíčního léta. Vědci nepochybují: taková anomálie bude mít katastrofické důsledky pro naše zdraví, zemědělství, životní prostředí a divokou zvěř.
Podle vědců může změna v povětrnostních vzorcích, které pozorujeme, vést k častějším vlnám veder a požárům a kratším a teplejším zimám – k sněhovým bouřím, které zase mohou poškodit rostliny a negativně ovlivnit zemědělství. Budou narušeny nejen kvetoucí druhy rostlin, ale také migrace zvířat.
V padesátých letech měla severní polokoule každý rok čtyři roční období, která se objevovala v poměrně rovnoměrných a předvídatelných vzorcích. V posledních letech se začalo objevovat stále více nesrovnalostí. Vědci se rozhodli analyzovat denní údaje o klimatu od roku 1952 do roku 2011 a pomocí modelů pro změnu klimatu odhadnout předpověď pro následující roky.
Ukazuje se, že mezi lety 1952 a 2011 se letní sezóna prodloužila v průměru ze 78 dnů na 95 dní, zatímco zimní sezóna se zkrátila ze 76 na 73 dnů. Jarní a podzimní období se také zkrátily ze 124 na 115 dní, respektive z 87 na 82 dní. Nejvýraznější změny byly pozorovány ve Středomoří a na tibetské náhorní plošině, kde jaro a léto začínají mnohem dříve a podzim a zima přicházejí pozdě.
Autoři studie varují, že bez přijetí vhodných opatření nezastavíme další prohlubování změn, které mohou brzy nabýt extrémní podoby. Zdá se, že do roku 2100 nás možná čekají zimy trvající méně než dva měsíce a prchavé jaro a podzim.