V roce 2023 zaplatila Velká Británie za ruskou ropu v přepočtu téměř 64 miliard korun, píše The Guardian

Přidat na Seznam.cz

Odhaduje se, že do země se dostalo 5,2 milionu barelů a každý dvacátý let byl poháněn palivem z ruské ropy. Spojené království zaplatilo za ruskou ropu 2,2 miliardy liber (přibližně 64 miliard korun).

Spojené království nakupuje rekordní množství ruské rafinované ropy, aby obešlo vlastní sankce. Oficiálně k žádným obchodům nedošlo, ale využívá se mezery v zákoně, takže pokud je ruská ropa rafinována v jiné zemi, není již technicky považována za ruskou.

Podle vládních údajů byla v roce 2023 dovezena z Turecka, Indie a Číny rafinovaná ropa v hodnotě 2,2 miliardy liber (přes 64 miliard korun), přičemž Rusko je největším dodavatelem do Číny a Indie a klíčovým dodavatelem do Turecka. V roce 2021 měly britské nákupy z těchto zemí hodnotu téměř 13 miliard korun. Podle zpravodajského webu Desmog vzrostl obrat jen s Pekingem o 24 %.

Podle výpočtů veřejnoprávní organizace Global Witness se do země dostalo 5,2 milionu barelů a každý dvacátý let byl uskutečněn na palivo z ruských surovin, píše The Guardian. Faktem je, že ropa rafinovaná mimo Rusko již nepodléhá sankcím.

Mezinárodní nevládní organizace Global Witness to označuje za praní špinavých peněz a trvá na zastavení této praxe.

Zdroj: Desmog, The Guardian