V Řecku mizí turisté! Příčinou může být extrémní horko

Přidat na Seznam.cz

Celkem šest zmizelých turistů se ztratilo při turistice na různých řeckých ostrovech. Po příčině smrti těch, kteří se našli mrtví, se zatím pátrá. Odborníci se ale domnívají, že příčinou smrti mohlo být extrémně horké počasí.

Byl to šok, když byl Michael Mosley nalezen na začátku tohoto měsíce mrtvý. Jeho smrti předcházela pěší turistika v horkých dnech na řeckém ostrově Symi. Michael byl lékař a známý televizní moderátor ze Spojeného království.

Nejedná se ale o jediného turistu, který zmizel v Řecku. Balkánskou zemi zasáhla silná vlna veder s teplotami přesahujícími 40 stupňů Celsia.

V sobotu byl na ostrově Samos nalezen mrtvý nizozemský turista. Následující den bylo na Mathraki, malém ostrově západně od Korfu, nalezeno tělo amerického turisty. Albert Calibet, další americký turista, je nezvěstný od té doby, co se 11. června vydal na túru na Amorgos. Dvě Francouzky zmizely na Sikinos poté, co šly na procházku.

Těla těch, kteří zemřeli, je stále třeba ohledat, aby se zjistila přesná příčina smrti. Bude to eště nějakou dobu trvat. Úřady ale už teď varují lidi, aby nepodceňovali dopady spalujících teplot.

Společný vzorec všech výše zmíněných případů je jasný, a vlastně nijak složitý. Všechny osoby se vydali do přírody za velmi horkého počasí.

Mozek je ,,hlavní spínač“

Byli zkoumány dopady extrémně teplého počasí na svaly, kůži, plíce i srdce, ale klíčem ke všemu je mozek. Tělesná teplota je regulována v mozku. Hypotalamus, malá struktura ve tvaru diamantu, funguje jako termostat. Provádí jemný pohyb, aby udržel vnitřní teplotu těla pod 37 stupňů. Když je horko, hypotalamus aktivuje potní žlázy a rozšiřuje krevní cévy, aby se tělo ochladilo.

Mozek ale funguje tak, jak má pouze v úzkém rozmezí teplot. Mnoho lidí zná pocit lenosti v teplých letních dnech. Ale jak se teplota ovzduší zvyšuje, může to mít vážné následky, včetně snížení tekutin v těle a snížení průtoku krve do mozku. Testy, které Bailey provedl na účastnících výzkumu, kde zvýšil teplotu z 21 na 40 stupňů, ukázaly pokles průtoku krve do mozku o 9 % až 10 %. Což je velký problém a znamená to, že extrémní horko může narušit mozkovou aktivitu.

A díky snížení mozkové aktivity se hůře přemýšlí. Pak je těžké se rozhodnout, kterou cestou se na túře vydat. A pokud se v této ,,mlze“ rozhodnete špatně, může vás to stát život.

Kdo je zranitelný?

Někteří lidé jsou vůči teplu odolnější než jiní. Starší lidé, zejména lidé nad 65 let, jsou více ohroženi, protože jejich tělo ne vždy také termoreguluje. Všichni lidé, kteří se v Řecku ztratili, byli ve věku kolem 50 let a starší.

Velmi malé děti a těhotné ženy také čelí zvýšenému riziku, stejně jako osoby s již existujícími onemocněními, včetně onemocnění duševního zdraví.

Ale nikdo není naprosto imunní vůči dopadům na zdraví při velkém horku.

Jak se chránit?

Mezi nejdůležitější patří necvičit během nejteplejších částí dne, místo toho chodit v nejchladnějších částech dne a hledat stín, je-li to možné. Ale pravidelné cvičení může tělu v horku naopak pomoci – cvičení totiž tělu přispívá k lepší termoregulaci.

Pomoci může i nošení volného oblečení a přikládání ledových obkladů na hlavu a krk.

Pitná voda je životně důležitá, a to nejen tehdy, když máte velkou žízeň. Je důležité nedostat se do bodu, kdy tělo ztrácí tekutiny rychleji, než je stihne přijmout. Odborníci také doporučují elektrolytové nápoje, které mohou pomoci nahradit část tekutin ztracených pocením.

Používejte aplikace pro sdílení polohy. Ujistěte se, že někdo ví, kde jste.

Zdroj: CNN, BBC, CBS News