V Polsku byl zadržen ruský agent. Plánoval atentát na ukrajinského prezidenta Zelenského

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské a polské tajné služby odhalily ruského agenta, který měl napomáhat přípravám k pokusu o atentát na Volodymyra Zelenského, informuje server RBC-Ukrajina.

V rámci mezinárodní právní pomoci důstojníci SBU a ukrajinští prokurátoři informovali polské kolegy o možném pokusu o atentát, včetně předložení klíčových důkazů v této věci.

Ruskem naverbovaný agent byl zadržen v Polsku. Polský státní příslušník jménem Pawel K. je podezřelý z toho, že poskytoval informace ruské vojenské rozvědce, píše server Barron’s. Měl shromáždit a předat informace o bezpečnosti letiště Rzeszów-Jasenko, což mělo pomoci ruským tajným službám naplánovat atentát na prezidenta Zelenského během jeho pobytu v Polsku.

Polská prokuratura muže obvinila z „připravenosti jednat ve prospěch zahraniční zvláštní služby“. Dnes jej okresní soud ve Varšavě poslal na žádost polské prokuratury do vazby.

Prezident Zelenskyj přežil minimálně pět pokusů Rusů o atentát

Ukrajinský prezident se nechal slyšet, že už ztratil přehled o množství pokusů o atentát na svou osobu, uvedl v listopadu loňského roku server NBC News. Tyto pokusy přitom přirovnal k záchvatům covidu. Od začátku invaze na Ukrajinu přežil pět nebo šest takových pokusů.

Zelenskyj je pověstný tím, že pravidelně cestuje po celé Ukrajině, frontové linie a osvobozená města navštěvuje za přísných bezpečnostních podmínek. V Kyjevě pracuje v přísně střeženém komplexu. Již v prvních dnech války řekl, že on a jeho rodina je ruským primárním cílem.

Ukrajina se veřejně k pokusům o atentát na svého prezidenta příliš nevyjadřuje. Loni v srpnu však bezpečnostní služba informovala, že byl v Mykolajivské oblasti zadržen informátor ruské tajné služby, který napomáhal při přípravách na ostřelování oblasti během Zelenského návštěvy, uvádí server RBC-Ukrajina.

Zdroj: RBC-Ukrajina, Barron’s, NBC News