V noci na 20. června zasadili Rusové masivní útok na ukrajinský energeticky sektor

Přidat na Seznam.cz

V noci z 19. na 20. června provedlo Rusko útok na ukrajinskou infrastrukturu pomocí dronů. Poškozena byla zařízení ve čtyřech oblastech – Vinnické, Dněpropetrovské, Doněcké a Kyjevské. Společnost Ukrenergo uvedla, že se stále vyhodnocuje rozsah škod, píše deník DS News.

Energetická společnost DTEK oznámila, že jedna z jejich tepelných elektráren byla zasažena. Došlo k vážnému poškození zařízení a zranění tří pracovníků. Společnost poznamenala, že jde již o sedmý velký útok na ukrajinskou energetiku za poslední čtvrtletí, informuje deník Current Time.

V Kyjevské oblasti, konkrétně v okrese Brovary, bylo poškozeno vysokonapěťové vedení. DTEK pracuje na obnovení dodávek elektřiny a již se podařilo připojit přes 5000 domácností pomocí záložních linek.

Ukrajinské letectvo informovalo, že Rusko během noci odpálilo 9 raket a vypustilo 27 dronů typu Šáhid. Ukrajinská obrana údajně zneškodnila všechny drony a 5 raket.

Útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny jsou dlouhodobou ruskou taktikou, která se na jaře 2024 zintenzivnila. Ruský prezident Putin tyto útoky v dubnu označil za součást „demilitarizace“ a odvetu za útoky na ruská energetická zařízení.

V noci byly zároveň napadeny ropné sklady v ruských regionech Adygea a Tambov.

Zdroj: DS News, Current Time