V Moskvě začal hon na studenty pro vstup do armády

Přidat na Seznam.cz

V Moskvě začal skutečný „hon“ na studenty. Jak informoval deník Kyiv Independent, zástupci vojenských doplňovacích velitelství rozdávají moskevským studentům, mimo jiné na internátech, povolávací rozkazy do armády. Oficiálně se jedná o „kontrolu údajů“, ale je známo, že jde o povolávání do armády v souvislosti s novou vlnou mobilizace do války proti Ukrajině.

Studenti dostávají z ministerstva obrany dokumenty, a to na nejprestižnějších univerzitách, včetně Moskevské státní univerzity (MGU) a Vysoké školy ekonomické. Přestože studenti denního studia mají podle ruských zákonů nárok na odloženou vojenskou službu, podle Rádia Svoboda se objevují zprávy, že studenti jsou „důrazně vyzýváni“, aby vstoupili do armády. Zaměstnanci univerzit se však snaží argumentovat tím, že předvolání na doplňovací velitelství se prý týkají pouze „kontroly údajů“ těch, kteří podléhají vojenské službě.

Putinův nový zákon
„Hon“ na studenty souvisí se zákonem, který 14. dubna podepsal Vladimir Putin a který umožňuje úřadům vydávat elektronická oznámení brancům a záložníkům povolaným do armády, což vyvolává obavy z nové vlny mobilizace do války proti Ukrajině.

Předchozí ruská legislativa týkající se vojenské služby vyžadovala, aby povolávací rozkazy byly ozbrojeným silám doručeny osobně. Podle nového zákona budou oznámení vydaná vojenskými doplňovacími komisemi nadále zasílána poštou, ale vstoupí v platnost, jakmile budou nahrána na státní portál elektronických služeb, kde má každý občan svůj profil.

„Tato legislativa je digitálním gulagem, před kterým je velmi obtížné se skrýt. Jen v Moskvě budou kandidáti do ozbrojených sil prohledáváni pomocí čtyř různých systémů identifikace, upozornil minulou středu v rozhovoru pro nezávislý televizní kanál Nastojaščeje vremja,“ novinář Andrej Zacharov.

První fázi mobilizace pro válku s Ukrajinou vyhlásil Putin 21. září 2022. V následujících měsících přicházely z většiny ruských regionů četné zprávy mimo jiné o opilosti a smrtelných nehodách záložníků, ale také o neutěšených podmínkách ubytování vojáků a špatné kvalitě jim vydávaných zbraní.

V důsledku mobilizace opustily v září a říjnu 2022 Rusko statisíce mužů nebo se o to pokusily ze strachu před odesláním na frontu.

Zdroj: Kyiv Independent, mk.ru