V Maďarsku cvičí ukrajinští vojáci

Přidat na Seznam.cz

Ministr obrany Slovenska Jaroslav Naď během mezinárodního obranného fóra na Slovensku prohlásil, že ukrajinská armáda prochází výcvikem v Maďarsku. Zprávu přinesl slovenský server Parameter.

„Maďaři také pomáhají – to, že se o tom neví a propaganda, že nepomáhají, je jedna věc. Ale věděli jste, že na jejich území probíhá výcvik ukrajinských vojáků? Možná o tom ani nevíte,“ řekl na obranném fóru Nad‘.

Po tomto prohlášení slovenského ministra zaslal maďarský server 24.hu žádost ministerstvu obrany své země o vyjádření k této informaci. Úředník ministerstva obrany potvrdil, že jeho resort se skutečně zabývá výcvikem vojenského zdravotnického personálu.

„Postoj Maďarska se nezměnil: jsme na straně míru a nepodporujeme žádné kroky, které vedou k eskalaci války, proto na Ukrajinu neposíláme zbraně ani vojáky. Maďarsko však jako sousední země v rámci největší humanitární akce v dějinách Maďarska pomáhá těm, kteří jsou v nesnázích, a těm, kteří pomoc potřebují. Proto pomáháme při hospitalizaci zraněných ukrajinských vojáků. Také ozbrojené síly Maďarska se podílejí na výcviku ukrajinských vojenských zdravotníků pro humanitární účely,“ odpovědělo maďarské ministerstvo obrany a jeho odpověď cituje server Mil.

Maďarsko je dlouhodobě považováno za blízkého spojence Vladimira Putina. Prezident Viktor Orbán opakovaně odmítl jakékoliv zasílání zbraní, přes Maďarsko se nesmí zbraně na Ukrajinu ani posílat, země také blokuje přijímání dalších sankčních balíčků, které Evropská unie na Rusko uvaluje. Informace o tom, že se v Maďarsku cvičí ukrajinský vojenský personál je tak pro mnohé překvapením.

Zdroje: mil.ua, parameter.sk