V jednom ze států USA zakázali nošení zbraní. Porušuje to ústavu USA, zlobí se lidé

Přidat na Seznam.cz

USA, Nové MexikoDočasný zákaz nošení zbraní na veřejnosti, který navrhla guvernérka Nového Mexika, se setkal s odporem, informoval server ABCnews. Nově mohou mít zbraň pouze policisté a bezpečnostní pracovníci. Za porušení zákazu hrozí pokuta v přepočtu až 140 tisíc korun.

Mimořádné nařízení guvernérky Nového Mexika Michelle Lujanové Grishamové, kterým se pozastavuje právo nosit střelné zbraně na veřejnosti v největším městě Albuquerque a jeho okolí, naráží na odpor skupin bojujících za práva na držení zbraní a některých představitelů orgánů činných v trestním řízení.

S odvoláním na nedávné úmrtí tří dětí, včetně jedenáctiletého chlapce, který byl minulý týden zastřelen před druholigovým baseballovým parkem, vydala Grishamová třicetidenní zákaz otevřeného a skrytého nošení střelných zbraní v největším městě státu a okolních oblastech okresu Bernalillo. Nařízení přišlo den poté, co Lujan Grishamová vyhlásila násilí páchané střelnými zbraněmi za celostátní ohrožení veřejného zdraví a uvedla, že počet úmrtí způsobených střelnými zbraněmi v Novém Mexiku vzrostl od roku 2009 do roku 2018 o 43 %.

„Když se obyvatelé Nového Mexika bojí být v davu lidí, odvést své děti do školy, odejít z baseballového zápasu – když je jejich samotné právo na existenci ohroženo vyhlídkou na násilí na každém kroku – je něco velmi špatně,“ uvedla v prohlášení demokratka Grishamová.

Národní asociace pro práva na zbraně a jeden z jejích členů, který žije ve městě Albuquerque, podali žalobu, v níž žádají soud, aby zablokoval zavedení zákazu nošení zbraní, a tvrdí, že jde o porušení druhého dodatku americké ústavy.

„Zákaz nošení zbraní porušuje právo lidí, včetně žalobců, držet a nosit zbraně chráněné druhým dodatkem. Za porušení zákona hrozí značné sankce,“ argumentovala skupina za práva na držení zbraní v soudních dokumentech.

Podle New Yorku Times bude na dodržování zákazu dohlížet státní policie. Těm, kteří nařízení poruší, hrozí pokuta až 5 000 dolarů, tedy 140 tisíc korun.

Zdroje: abcnews, New York Times